Atlas ryb - výpis čeledi

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky

Polozobánka duhová
- Nomorhamphus liemi liemi

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Polozobánka duhová
Základní údaje: (id 469)
Jižní a východní Asie
Oblast
Indonesie
Místo rozšíření
100 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 22 do 26 °C
Teplota vhodná pro chov
hmyzožravá
Potrava
od 6 do 8
Doporučený rozsah PH
od 6 do 10 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody
od 6 do 10 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody při tření
jednodruhová nádrž, hejnová
Temperament
Nezadána
Průměrná cena
0
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

Tyto polozobánky žijí v horských bystřinách a potocích na Indonéském ostrově Sulawesi. (Bývalý Celebes). Nomorhamphus liemi jsou ryby živorodé. Sameček je vybaven kopulačním orgánem, zvaným andropodium, které je vytvořeno z prvního až třetího paprsku řitní ploutve. Samičky dorůstají velikosti 70 až 100 mm. Základní barva je stříbřitá, ploutve jsou zbarvené ale ne tak výrazně jak u jejich partnerů. Samečci jsou menší, asi 50 až 60 mm, ale na rozdíl od samičky mají ploutve výrazně zbarvené. Se stářím samečků se černá barva stále zvýrazňuje a přenáší se i na horní část těla.

Chov a odchov těchto polozobánek není náročný. Stačí jen dodržet přiměřenou velikost nádrže se středně tvrdou vodou a hodnotou PH kolem neutrálu. Nutností je věnovat pozornost jejich krmení. Z hlediska potravního jsou v podstatě polozobánky hmyzožravci. Krmíme muškami z čeledi octomilkovití (Drosophilidae), které máme díky umělému chovu i v zimních měsících. V letních měsících můžeme přilepšit hmyzem naloveným v naší přírodě. Dále rády přijímají larvy komárů a pakomárů, větší nitěnky a roupice. Je možné i podávat kousky hovězího srdce. Přijmou i sušenou vločkovou nebo granulovanou potravu plovoucí na hladině. Ovšem potrava, která spadne na dno, většinou zůstává bez povšimnutí. Proto je vhodné mít u dna nějaké ryby odstraňující zbylou potravu.

Březost samičky trvá podle teploty a druhu potravy 4 až 6 týdnů. Velikost mláďat bývá 15 až 25 milimetrů. V jednom vrhu může být až deset milimetrů rozdíl ve velikosti. První rodící se mláďata bývají větší, poslední nejmenší. Pokud jsou chovné ryby dostatečně krmeny vhodnou potravou, mohou samice vrhnout i v chovné nádrži. Potom je potřeba mladé co nejdřív odlovit do zvláštní nádrže bez písku a sloupcem vody kolem 10 cm. Krmím několik hodin po porodu. Vhodné jsou malé komáří larvy které se zdržují na hladině a tam si je plůdek pohodlně odloví. Odloví si i nauplie arthémií a buchanek. Druhý den už je možné krmit grindalem, který si už pohodlně sbírají ze dna. Pokud si nejsme jistí, že vrh může ve větším hejnu utrpět, je lepší se pokusit odhadnout dobu porodu a asi deset dní před tím samičku odlovit do porodničky. Vhodná je nádrž 50x30x30 cm ve které volně plavou jakékoliv stonkové rostliny. Voda musí být stejná jako v hlavní nádrži. Při odlovování je potřeba postupovat opatrně, aby se samička příliš nevystresovala a předčasně nezačala rodit. Nutné je opět krycí sklo na nádrži. Počet ve vrhu bývá u mladých samiček 2-5 kusů, u starších samic, až 25 kusů.

Tyto polozobánky jsou ryby klidné zdržující se převážně u hladiny kde číhají na potravu. Nejlépe se cítí v nízkých a dlouhých nádržích s velkým plavebním prostorem, kde je ale část nádrže hustě osázená. Pro jejich chov je ideální jednopruhová nádrž doplněná s rybami, které žijí jen v blízkosti dna.
Autor textu: Josef Tomanec (alias Jostom)
Další obrázky:
Polozobánka duhová
Dovádějící pár.
Polozobánka duhová
Samička
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
Tonda akva  (id: 16158 ) 9.11.2019 22:52
Hezká rybka, v tabulce je chyba. Dorůstá jen do 100mm a ne do 100 cm. Hezčí je sumatranska.
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z