Atlas ryb - písmeno P

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky

Parmička pruhovaná (rhodéská)
- Barbus fasciolatus

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Parmička pruhovaná (rhodéská)
Foto: © Verunka
Základní údaje: (id 395)
Afrika
Oblast
jižní a střední Afrika, povodí řek Zambezi, Kafue, Luapula a Okavango
Místo rozšíření
6 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 20 do 27 °C
Teplota vhodná pro chov
všežravá
Potrava
od 6 do 7.5
Doporučený rozsah PH
klidná, hejnová
Temperament
Nezadána
Průměrná cena
1
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

U nás se jedná o téměř zapomenutý druh afrických parmiček. Dříve byla mnohem běžnější než dnes a naši akvaristé ji odchovávali. Dnes na ni nenarazíte už ani v dobře zásobených akvaristikách.

Je opravdu škoda, že tato rybka z akvárií zmizela, protože jde o nenáročnou a společenskou drobnější parmičku atraktivně oranžově zbarvenou s tmavými modročernými příčnými proužky na bocích. U tlamky má jeden pár hmatových vousků. Má zajímavé zbarvení duhovky oka - horní polovina oka je červená, dolní světle modrošedá. U mladých rybek nelze pohlaví rozlišit, dospělé samice jsou méně oranžové než samci v době tření a mají výrazněji vyklenuté bříško. V akváriích tyto nezvykle štíhlé rybky dorůstají obvykle délky kolem 5 cm.

V přírodě se tento druh vyskytuje v pomalu tekoucích vodách, nevysychajících tůních a jezírkách, kde se obvykle zdržuje poblíž vegetace. Pro jeho chov je vhodné volit nádrže o objemu nad 100 litrů a poskytnout zde dostatek úkrytů v rostlinách nebo pod kořeny. Přijímá s chutí veškerou suchou, mraženou i živou potravu. Pokud nemá v potravě dostatek rostlinné složky, může údajně okusovat rostlinky v akváriu. Já zatím takovou zkušenost nemám. Je to poměrně plachý hejnový druh, takže stejně jako u ostatních parmiček by neměl být chován po jednom kusu. Hejno však nemá tak pevné vnitřní vazby jako neonky nebo některé tetry. Jako vhodní společníci pro tento druh se mi zdají parmičky perleťové, se kterými se tyto rybky druží do společného hejnka. Chovat se však dá i ve společném akváriu s mnoha jinými menšími druhy parmiček, teter apod.

Pro odchov tohoto druhu se doporučuje hustě zarostlá nádrž s jemnolistými rostlinami nebo jávským mechem, kde může dobře připravená samička odložit až tři sta jiker. Voda o teplotě cca 27°C by měla být velmi měkká a mírně kyselá, doporučuje se i rašelinový výluh. Vzhledem k tomu, že rodiče jikry požírají, je vhodné je po tření od jiker oddělit. Po dvou dnech se z jiker vykulí plůdek, který je možno po rozplavání (za 3 až 4 dny) ihned nakrmit nálevníky (trepkou) a přibližně po týdnu i naupliemi žábronožky solné. Po třech týdnech se u mladých rybek objevují první dva příčné proužky na bocích. Dospívají ve věku 6 měsíců.
Autor textu: Jiří Valíček (alias Jiřík)  (   Televize Jiříka a Verunky  
 kategorie velká akvária, objem 288 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!)
Další obrázky:
Parmička pruhovaná (rhodéská)
foto: © Jiřík
Parmička pruhovaná (rhodéská)
foto: © Jiřík
Parmička pruhovaná (rhodéská)
foto: © Jiřík
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
K této akvarijní rybičce nebyl dosud napsán žádný komentář.
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z