Přehled akvarijní techniky

Přehled   Rozměry a umístění  
Typ akvária
Společenské akvárium, objem po hladinu vody asi 380 litrů. Akvárium je trochu do zatáčky, viz. rozměry.

Filtr
Externí, Fluval 304, průtok 710 l/hod (výkon čerpadla asi 1000 l/hod), problém je pouze se zanášením samouzavíracího ventilu na vstupu do filtru.

24.9.2006
Od tohoto data úpoužíváme externí filtr Eheim 2329. Cirkulační průtok má 550 l/hod, výkon čerpadla asi 1050 l/hod. Jedná se termofiltr, to znamená, že má v sobě integrováno topné tělísko. K tomuto filtru je připojen externí digitální teploměr s možností regulace požadované teploty v akváriu. Další vychytávkou tohoto filtru je přívlastek "intervalový". Podle výrobce by neustálé střídání styku filtračního média s vodou a vzduchem mělo zabezpečit velké urychlení pochodů odbourávání škodlivých látek z vody.

Je sice pravda, že výrobce doporučuje pro akvária o objemu do 350-ti litrů filtr 2327, ale když jsme studovali rozdíly mezi těmito filtry, žádné, kromě objemu filtrační hmoty, jsme nenašli. A protože upřednosňujeme větší objem filtračních náplní, dali jsme přednost typu 2329.
Eheim 2329

Teploměr
Elektronický teploměr in/out pro měření teploty v místnosti a venku zakoupený v nějaké akci v OBI. Sonda pro měření je ale vodotěsná, tak ji využívám pro měření teploty v akváriu. Na obrázku je nahoře teplota místnosti a dole teplota v akváriu skoro dvě hodiny po zhasnutí. Navíc si teploměr pamatuje minimální a maximální teplotu od posledního vynulování, a tak si mohu udělat představu o kolísání teploty v akváriu během dne.

24.9.2006
Vzhledem k tomu, že filtr Eheim má integrované topení a digitální měření teploty, používáme nyní tento teploměr pro měření teploty vody v karanténní nádrži.
Teploměr

Teplota
Teplota v zimním období ráno 24,5 a navečer 26 °C. Kolísání způsobují zářivky, které ohřívají vodu. V létě záleží na počasí.

Vzduchování
Vzduchovací motorek, jeden kámen, mírné vzduchování (možná zbytečné).

24.9.2006
Od tohoto data jej nepoužíváme.
Elite 802

Osvětlení
6 zářivek. 2x30W Osram studeně bílá s reflektory Juwell. 4x18W OSRAM LUMILUX 840. Tyto zářivky jsou připojeny vždy po dvojcích na jeden předřadník. Každý předřadník má svoje spínací hodiny, které jsou nastaveny tak, aby docházelo k postupnému rozednívání a stmívání.

7.7.2004
Osvětlení bylo posíleno o čtyři kompaktní zářivky OSRAM DULUX D 830 18W svítivost 1200 lm každá. Kompaktní zářivky byly použity z prostorových důvodů. Celkový příkon osvětlení je k dnešnímu dni 204W.

11.7.2004
Osvětlovací kryt byl úplně zrekonstruován. Kompaktní zářivky byly doplněny o reflektory, které byly vyrobeny z reflektoru Juwell. Za účelem chlazení byl kryt doplněn o tři 12-ti voltové ventilátory ze zdroje k počítači, které jsou z důvodu snížení obrátek napájeny pomocí 6-ti voltového adaptéru. Tyto ventilátory jsou v provozu pouze v době, kdy zářivky svítí. Důvodem k chlazení je to, že kompaktní zářivky vydávají poměrně dost tepla. Povrchová teplota je mezi 50 až 75°C dle firmy DNA a dokonce až 124°C dle firmy OSRAM.

26.7.2006
Nyní již všechny zářivky jsou doplněny o reflektor od Juwellu. Subjektivně se nám zdá, že v akváriu je výrazně více světla než bez těchto reflektorů.
LUMILUX 30W

DULUX D 18W

CO2
Tlaková láhev 8l, redukční ventil, reaktor BioPlast a pár metrů silikonové hadičky. Láhev a redukční ventil byly zakoupeny u firmy Chobola - svářecí technika. Dále používáme pro jemnou regulaci CO2 jehlový ventil vyrobený z prázdného zapalovače. Na reaktor BioPlast je připojeno CO2 a výstup z filtru. Proud vody neustále strhává bublinky CO2 a ty cirkulují v reaktoru a postupně se rozpouší. Konstrukce reaktoru zabraňuje tomu, aby se byblinky dostali ven nerozpuštěné.

24.9.2006
Na vstup reaktoru jsme místo výstupu filtru připojily malé čarpadlo, které nám zbylo z fontány. Toto čerpadlo jsme připojili na spínací hodiny a tedy v noci neběží. Tím nepodporuje rozpouštění CO2 během noci, kdy rostlinky CO2 nespotřebovávají.

7.10.2007
Od dnešního dne používáme k řízení dávkování CO2 mikroprocesorem řízenou jednotku Seramic s integrovaným elektromagnetickým ventilem. Vše se řídí dle hodoty Ph, která úzce souvisí s množství rozpuštěného CO2 ve vodě.
Reaktor

Seramic

Hnojení
Hnojivo PMDD zakoupené od Rosíka. Denně asi 12 ml na akvárium. Nyní vynecháváme KNO3.
PMDD

Voda a testy vody
Vodu používáme tu, co nám teče z kohoutku. Od 7.10.2007 k její úpravě používáme reverzní osmózu. Jedná se o jeden z levnějších typů viz obrázek napravo. Je poháněna tlakem vody ve vodovodním řádu. Výsledkem je demineralizovaná voda o celkem nízké hodnotě Ph, zhruba 5,5. Poměr mezi demineralizovanou vodou a odpadní vodu je 4:1. To znamená, že k výměně 100 litrů vody nám měřičem proteče 500 litrů. Výsledkem je ale voda bez nadměrného množství živin, čímž jejich přidávání do akvária máme teď lépe pod kontrolou. Předpokládáme, že by nemělo docházet k nekontrolovatelnému růstu řas a že se nám zjednodušší údržba a že se nám možná podaří snížit poměrně vysoké pH vody v našem akváriu.

K testování používáme následující testy:
  - Tetra PH Test- Nutrafin NO2- Rataj Karbon (UT+CO2)
  - Rataj Feramin (Fe test)- Nutrafin NO3 
  - JBL permanent CO2 test (plus pH)- Nutrafin PO4 
Testy

Testy

Ostatní drobnosti
Dodatečně jsme pořídili magnetickou stěrku na řasy. Aby pro nás měla význam, musela zvládnout sklo tlusté 10 mm, které je navíc zakřivené. Můžeme říci, že její funkčnost nás mile překvapila.
Stěrka na řasy

Písek
Různé oblasti od velmi jemného až po zrnitost asi 8-10 mm. V poslední době nahrazujeme hrubší zrnitost bíločervenou drtí o zrnitosti 3-4 mm.

Dekorace
Kameny různých velikostí nasbírané ponejvíc v Chorvatsku na ostrově Pag, kde jsme byli před lety na dovolené (ty jsou nejhezčí). Některé kameny pocházejí pro změnu zase z Dolomitů. Dnes jsou ale kameny vytěsňovány rostlinkami.

Kromě kamenů je uprostřed korkový dutý kmen, který jsme zakoupili v brněnské prodejně Sklorex. Výhodou tohoto kmenu je, že se z něj do akvária na rozdíl od kořenů nic nevyluhovává (alespoň to tak napohled vypadá).
Pozadí
Fototapeta uvnitř akvária imitující skalní stěnu. Za posledních 10 let jsme vyzkoušeli různé motivy, ale nakonec se ukazuje, že imitace kamene je v kombinaci s rostlinkami nejhezčí, tedy alespoň pro nás. Možná, že jednou to zkusíme úplně bez fototapety jen s jednobarevným pozadím, ale to se ještě musí rostlinky rozrůst.
Kořen
23.9.2004
Odstranili jsme fototapetu z akvária. Díky tomu, že akvárium je pěkně zarostlé, vypadá nyní bez pozadí dokonce lépe.
Přehled   Rozměry a umístění