Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Přetlakový ventil na CO2 z kvasnic
Dan
(na AKVARKO.cz vyšlo 25.2.2008)
Pokud přidáváte oxid uhličitý do akvária z kvasnic, tak se potýkáte s problémem přesného dávkování CO2. Problém je v tom, že když chcete použít jehlový ventil, tak se tím přiškrtí CO2 a hrozí roztrhnutí kvasné nádoby. To lze vyřešit přetlakovým ventilem, který je nastavitelný a při určitém přetlaku v kvasné nádobě tento přetlak upustí, aby nedošlo k roztržení nádoby, a tím pádem dovoluje regulaci CO2 z kvasnic.
Momentálně jsem si pořídil tlakovou nádobu a tak už tento systém nevyužívám, ale s úspěchem sem jej používal přes dva měsíce. Tento návod budiž inspirací, jak na výrobu přetlakového ventilu. Ventil je sestrojen z injekční stříkačky a dvou propisek (viz. obr. 1). Nelze napsat přesný seznam dílů, protože těžko koupíte stejnou propisku, jakou jsem použil já, a proto berte tento návod jako inspiraci, jak se dá takový ventil udělat.
Obr.1 Jednotlivé použité části před vlastním smontováním přetlakového ventilu
Na výrobu jsem použil injekční stříkačku malou 3 ml, ze které jsem vyhodil vnitřek, který již není potřeba. Dále jsem použil náplň do propisky. Použil jsem tělo propisky, které po zkrácení šlo zasunout do injekční stříkačky. V mém případě to sedělo bez vůle, ale tady není nutné utěsnění. Na druhou stranu těla z propisky jsem nahřál matičku a vtlačil dovnitř (viz. obr. 3). Tím je obal ventilu hotov. Ventil měří na délku 12 cm a náplň do propisky má 8,8 cm. Je důležité, aby tuha byla kratší než ventil, protože na ní bude ještě pružina a je důležitá vůle z důvodů regulace ventilu.
Obr.2 Částečně smontovaný přetlakový ventil
Nyní sestavíme vnitřek ventilu. Do ventilu dáme náplň do propisky a já do ní ze spodu vsunul malou gumovou zátku z důvodů těsnosti. Asi nebudete mít takovou zátku. Půjde to vyřešit nahřátím malé kovové kuličky a následným vtlačením do náplně anebo nalepením plátku gumy na spod náplně s následným zastřihnutím a zabroušením.
Obr.3 Matička vtlačená za tepla do těla propisky
Obr.4 Pomocí šroubu vytvořená dosedací plocha pro pružinu
Z vrchu na náplň nasaďte pružinku z propisky na ni plastový váleček, který je vyroben z mechanizmu zapínání a vypínání propisky (váleček je nutný, aby se pružina při stačení nedeformovala) na konci tohoto válečku je hlavička z vrutu, kterou jsem nahřál a zatavil na vrch válečku (viz. obr.4). Je to důležité pro následnou regulaci ventilu, aby šroub, kterým regulujete ventil, klouzal po hlavičce vrutu a neotáčel tak celým vnitřním mechanizmem ventilu. Trubička i s hlavičkou vrutu má 2 cm.
Trubičku navlečeme na pružinku. Nyní složíme ventil. Já jsem navrtal malou dírku do ventilu, abych zafixoval hřebíčkem spoj mezi tělem propisky a injekční stříkačkou. Pozor, hřebíček se nesmí dotýkat náplně do propisky! Viz. obrázky 5 a 6.
Obr.5 Otvor, pomocí nějž spojíme propisku s tělem stříkačky
Obr.6 Detailní pohled na částečně zasunutý spojovací hřebíček
Nyní vezmeme šroubek, který vložíme do pružiny (tato pružina slouží k tomu, aby se nám šroubek sám nepovoloval, ale není bezpodmínečně nutné) a zašroubujeme do ventilu. Pokud šroubek dotahujeme, tak ten působí tlakem na vnitřní pružinu a ta na náplň do plnícího pera, které uzavírá vstup do injekční stříkačky. Čím více budeme šroub utahovat, tím větší bude tlak v láhvi. Pokud tlak stoupne nad mez seřízení ventilu, tak ventil začne upouštět CO2. Doporučuji do ventilu nalít trochu stolního oleje, který zamezí případnému přilepení náplně s gumou k injekční stříkačce a také když ventil začne upouštět přetlak, tak uvidíme v oleji bublinky, což je unikající oxid a tím pádem víme, jestli ještě ventil přiškrtit anebo je láhev už dost natlakovaná a tím pádem ventil povolit.
Obr.7 Již hotový ventil nainstalovaný na PET láhev s roztokem z kvasnic pro výrobu CO2
Vše je patrné na obrázcích a tak doufám, že vám to bude k něčemu. Doporučuji na dávkování CO2 sestrojit jehlový ventil ze zapalovače a bublinkoměr, což je popsáno v jiných článcích. Mimochodem děkuji tvůrci jehlového ventilu, protože je to opravdu levné a účinné řešení.
Ahoj Dan
Text a foto: Dan (alias Okovnice) © 2008
Kontakt na autora: dan21@seznam.cz
 
Komentáře k článku:
GP  (neregistrovaný návštěvník) 26.2.2008 (15:45)
Zdar,
pekne zdokumentovana vyroba a zajimavy napad.
ja bych se ale chtel podelit s o neco jednodussim a rekl bych dostatecnym resenim ,ktere zdarne pouzivam.
vzhledem k tlaku, ktery vydrzi pet lahev, v ktere kvasim, mi prijde presna regulace tlaku zbytecna. paralelne k jehlovemu ventilu mam do vzduchove hadicky zastrcen cykloventilek - i pouze nasunuty krasne drzi. jakmile zacne pod prevlecenou gumickou unikat plyn. povolim jehlak a zreguluji si prutok. az do konce kvaseni drzi stejne.
treba to kutilum me sikovnosti usetri par nervu a porezanych prstu.
hodne zdaru a at plavou....
okovnice  (id: 6284   Akvarko u Boba  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Gekončík noční (Eublepharis Macularius) - naše rodinka  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.2.2008 (20:00)
GP
Ventilek mě taky napadnul.Rád kutím a tak sem zkusil tohle
matus777  (neregistrovaný návštěvník) 1.3.2008 (18:43)
vyborny clanok
Zony  (id: 6703   Rohová dvoustovka  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 21.3.2008 (14:15)
Já jsem zrealizoval maličko jednodužší řešení z inzulinové stříkačky. Bliží popis a foto mám v deníku u mého akva .
Kůzle  (id: 7915   Džungle  
 kategorie střední akvária, objem 73 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Betta Cube  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 21.9.2008 (13:54)
mám něco podobného akorát to je z dětské dávkovačky na tekuté léky a je to přitažený gumičkou ale jinak skoro stejné
Harryzn  (id: 8739 ) 22.1.2010 (17:09)
Ventilek funguje bezvadně. Zkoušel jsem zpětné ventily - moc propouštěly, z propisky a stříkačky mi to přišlo trošku složitý, ventilek je přesně to pravé. Petláhev je pěkně natlakovaná, ale roztrhnutí nehrozí. Pro sichr jsem ho tam zašrouboval a ještě zajel lepidlem.
DiegoCZ  (id: 11797   Moje akvárko  
 kategorie malá akvária, objem 25 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Můj sen  
 kategorie střední akvária, objem 96 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.1.2011 (15:58)
Ahoj,
zajímavý článek ale napadlo mě jednodužší řešení na výstup z lahve jsem nasadil T-rozdvojku na jeden vývod přidělal škrtící ventil na regulaci přez který jde plyn do akvárka a na druhý vývod jsem gumičkou připevnil nafukovací balónek. Když ve flašce vznikne moc velký tlak tak se nafoukne balonek a při nejhorším praskne (když se nestihne upustit). Přídu sice o balónek ale lepší než mít všechno od kvasnic po výbuchu petky a navíc podle nafouknutí balonku mám přibližnou představu o tlaku v lahvy, balonek slouží jako vyrovnávací a zásobní lahev na nezpotřebovaný plyn, a díky pórům v balonku dochází k malému ufukování tlaku.
Fotka: moje akvárko > základní údaje > ventil na flašce na CO2
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|