Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
5. výročí založení MOŘSKÉHO SVĚTA
Petr Fučík
(na AKVARKO.cz vyšlo 8.10.2007)
Když mi byla nabídnuta možnost zúčastnit se oslavy pátého výročí založení Mořského světa v Praze, přijal jsem ji bez delšího váhání. Mořský svět funguje již od roku 2002 a od té doby se také průběžně rozšiřuje. Z poslední doby zmiňme alespoň dvě nová akvária zbudovaná v roce 2006. Jedno je zdobené modelem majáku, druhé obsahuje vrak lodi Bounty (tedy spíše jeho repliku) a se svojí výškou 3 metry tvoří od roku 2006 novou dominantu Mořského světa.
Sabina Laurinová a Richard Tesařík
Nová akvária odhalili patroni Mořského světa,
jimiž jsou Sabina Laurinová a Richard Tesařík.
Hlavním důvodem návštěvy bylo však letošní slavnostní otevření nových nádrží. Ceremoniál proběhl v úterý 25. 9. 2007. Od 15 hodin byla zahájena recepce, později následoval slavnostní program, v jehož rámci byl zástupcům Mořského světa předán status zoologické zahrady, který jim podle jejich slov umožní navázat spolupráci s jinými mořskými světy ve světě, podílet se na ochranářské činnosti a výzkumných projektech. Dalším bodem programu bylo představení a udělení nové ceny Poseidon, jíž se zástupci Mořského světa rozhodli oceňovat lidi, kteří významně přispěli k provozu expozice. Tento rok si Poseidona zasloužila desetiletá Terezka Lehečková, sponzorující Mořský svět již dva roky. Za její peníze byla v poslední době pořízena tzv. krokodýlí ryba. Potom již následovalo samotné představení nových nádrží, až dosud zahalených plachtami. Čest odhalit akvária byla svěřena patronům Mořského světa, jimiž jsou Sabina Laurinová a Richard Tesařík.
Medůzy
Nádrž s medůzami
Celkově se expozice Mořského světa letos chlubí čtyřmi novými nádržemi, z nichž dvě jsou nově zbudované (jak by se dnes módně mohlo říci na zelené louce), další dvě jsou přebudované a rozšířené nádrže starší. Těžko říci, která novinka se stane pro návštěvníky nejatraktivnější, troufnu si však tvrdit, že nový tubus plný žahavých medúz, nasvícených pulsujícím barevným světlem bude jistě lákadlem. Rezervoár je tvořen válcem z plexiskla a jsou v něm simulovány mořské proudy, v nichž jsou medúzy zvyklé žít. Obecně lze říci, že chov medúz je velice náročný a možná také proto jsou v České republice představovány ve veřejném akváriu poprvé. Magicky působící nádrž s živočichy, jejichž pohyby připomínají kosmické lodi z Kubrickovy Vesmírné odysey, je navíc doplněna sluchátky, v nichž lze poslouchat relaxační hudbu.
Žijící fosílie
Žijící fosílie Limulus polyphemus dorůstají až 90 cm
Slavnost gastronomicky, tematicky i oděvy osob z catteringu odkazovala k řeckému stylu a bájné Atlantidě. To proto, že největší z nově otevíraných nádrží byla zbudována ve stylu říše, jejíž zpupnost vůči bohům odsoudila všechny obyvatele i majestátní stavby k zániku na mořském dně. Kdyby se Atlantidu podařilo někomu vypátrat, možná by mezi rozvalinami chrámů našel již jen proplouvat loděnky, nebo v písku lezoucí ostrorepy americké, přesně jako v novém akváriu Mořského světa. Toto "okno do starověku" má prosklenou plochu 3x1 metr, takže patří spíše k těm větším akváriím. Takzvané loděnky (nautilus pompillus) i ostrorepi (limulus polyphemus) jsou živočichové, pobývající na Zemi již stovky milionů let, proto jsou nazýváni žijícími fosiliemi. Zejména ostrorep připomíná trilobity dobře známé z filmu Cesta do pravěku, dorůstá však až 90 centimetrů a jeho krev je modrá. Loděnka má zase spirálovitě členěnou ulitu, členěnou do mnoha komor, díky nimž může měnit hloubku ponoru. Tito nautilové se prý pohybují pouze v hloubkách od 60 do 600 metrů a tak by mne zajímalo, jak je to vyřešeno. Zřejmě Mořský svět musel nad akváriem zbudovat vodní sloupec, soupeřící s petřínskou rozhlednou. Oběma fosiliím dělá v akváriu společnost ještě sem tam nějaká drobnější havěť, která již však nestojí za pozornost. Celkově nádrž vyzírá poněkud neobydleně, což podtrhuje tajemný dojem z ruin starověké civilizace.
Korálový útes
Nová nádž s velkým množstvím různých korálů.
Oproti tomu další nově představená nádrž je přímo přeplněna různými pestrobarevnými druhy korálů a korálových rybek. Tvůrci se zde snaží vytvořit dokonalý biotop, věrně simulující korálový útes. Například diodogorgia nodulifera je název drobného živočicha, jenž má na svědomí Velkou útesovou bariéru kolem Austrálie. Nikoliv Petronas Towers, pyramidy ani Velká čínská zeď, ale toto je největší stavba na světě vytvořená živočichem. Nebo rohovitka azbestová - ta zase může být dobrým indikátorem znečištění vody, neboť polypi se otevírají a zavírají podle přesné rovnováhy chemického složení okolního moře. Mimochodem, ani globální oteplování těmto obrovským koloniím nesvědčí, neboť jsou zvyklé na určité teplotní podmínky. Kolem schránek korálů se prohání například sapínek žlutomodrý, drobná rybička, dorůstající 6 centimetrů, nebo Bradáč neonový. Také se sem přistěhoval Nemo, známý z filmového plátna (jinak alias klaun očkatý). Toto akvárium je náhradou za starší nádrž.
Sladkovodní rejnoci
Sladkovodní rejnoci a jejich zvětšený domov
Poslední novinkou je zvětšení akvária pro sladkovodní rejnoky, neboli trnuchy skvrnité. Těmto placatým rybám, ploužícím se po dně a zahrabávajícím se do písku, kde vyčkávají na svoji oběť, bylo do akvária přilito dalších úctyhodných 540 litrů vody. Trnuchy obývají říčky jižní Ameriky a dožívají se poměrně vysokého věku a to až 20 let.
Po otevření nových nádrží pokračovala oslava pátého výročí otevření Mořského světa vystoupením Marty a Teny, na jejichž slávu se možná dříve narození upamatují, a dětské hvězdičky, jejíž zlatá léta možná teprve přijdou. Konečně tedy nastal čas v klidu si prohlédnout zbytek expozice a rozhodně je také na co koukat. Článků o Mořském světě již bylo napsáno několik, takže jen telegraficky shrnu své zaujetí nádhernými závoji perutýnů, respekt budícími murénami nebo opravdu respekt budícími žraloky. Barevnost mořských živočichů je opravdu překvapující a rozmanitost tvarů snad nevyčerpatelná. Věděli jste například, že na světě existují živočichové, kteří v průběhu života změní pohlaví?
Text: Petr Fučík © 2007
Pokud Vás článek zaujal, můžete zkusit štěstí a zúčastnit se soutěže o tři volné vstupenky na výstavu Mořský svět.
Pár dalších fotografií z výstavy:
  
  
  
  
  
  
  
 
Komentáře k článku:
Lukin414  (id: 4554   Okvětní lístek echinodoru  
 kategorie střední akvária, objem 117 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Kyselá tůň amazonského deštného pralesa  
 kategorie malá akvária, objem 60 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Kyselá Tůňě Amazonského Deštného Pralesa  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  the Lost World of Zen  
 kategorie malá akvária, objem 30 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 8.10.2007 (20:24)
to jsou ale potvory z moře vytažený
rudik1  (id: 3065   Prodigy  
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 8.10.2007 (20:52)
by me zajimalo,jak v takovim akva plnym koralu a potvor neco chytim do sitky...
sharon  (id: 1665   Aréna  
 kategorie velká akvária, objem 216 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Koktejl  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  INFERNO revival  
 kategorie velká akvária, objem 281 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  experiment 404  
 kategorie střední akvária, objem 72 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  BlackRain  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Mad-House  
 kategorie velká akvária, objem 300 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 8.10.2007 (21:06)
Ještě že mi o prázdninách Praha nevyšla...bude o pokoukání víc
rhozlar  (id: 1671   Berťákovo akvarium  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Vývojové akvarium  
 kategorie střední akvária, objem 70 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 8.10.2007 (22:21)
Asi budu muset naplánovat nový rodinný výlet do Prahy. Už jsem tam jednou byl a byla to podívaná, ale zdá se, že neni vše každý den stejný.
gošice  (id: 5391   Akvárium pro Honzíka  
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Krevetník  
 kategorie malá akvária, objem 43 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.10.2007 (16:22)
No pokoukání to je, vadilo mi jak jsou některé nádrže špinavé a zařasené
Mysak21  (neregistrovaný návštěvník) 25.1.2008 (21:11)
Abych vam pravdu řek mně se tam moc nelíbilo a dalším 28 studentům z 30 zúčastněním sdílí můj názor. Jako určitě hodně vynaložené práce ale pro mně nezáživný:)
kacka tlacka  (neregistrovaný návštěvník) 18.2.2008 (23:04)
Až na některý rybičky s plísní, uvízlého zpufalého ostrorepa za kamenem a trochu špinavou vodu.. nádherný pokoukáníčko, skvělá motivace pro studium biologie .. Akorát to vstupný je slušný.....a někdo, kdo by poskytoval odborné info návštevníkům by taky nemusel chybět...
petko.orosz  (id: 8297 ) 18.11.2008 (13:59)
de to je
LukynoSvoboda  (id: 10499 ) 13.2.2011 (19:54)
Abych řekl pravdu ryby z moře dokaže chovat každy ale koralu v mořském světě moc nemají neříkam že by to nezvladli ale mohli by tam udělat vice koralovych utesu
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|