Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Naturhistorisches Museum - Vídeň
Katka Němcová
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.11.2006)
Vstupní hala<br>s útočícím lvem
Vstupní hala
s útočícím lvem
Celkový pohled na budovu přírodopisného muzea
Celkový pohled na budovu
přírodopisného muzea
Pokud navštívíte vivárium Haus des Meeres, nemůžete si cestou na Maria-Hilfer Straße nevšimnout po pravé straně dvojice téměř identických rozlehlých budov - jedná se o nejznámější Vídeňská muzea: Uměleckohistorické a Přírodovědecké. Mezi nimi se nachází parčík s udržovanými stromky, jehož středu vévodí sousoší s Marií Terezií. Protože obě budovy muzeí jsou si podobné jako vejce vejci, musíte si dávat pozor na to, abyste navštívili to správné. Pokud němčinu moc neovládáte (a nemůžete se tedy řídit nápisy nad vchody), lze použít jiný trik: postavte se tak, abyste Marii Terezii hleděli do tváře. Za zády budete mít vstupní bránu do Hofburgu a muzeum, které hledáte, je po vaší pravici. Mimochodem, je tu ještě jeden spolehlivý orientační znak: před vchodem Přírodovědeckého muzea stojí malá socha slona, se kterou se turisté velice rádi fotografují.
Za těžkými vraty se skrývá pokladna. Vstupné je mnohem příjemnější než do Haus des Meeres; pro studenty 3,5 Eura, pro dospělé odhaduji přibližně dvojnásobek. Navíc se dá využít příležitosti a navštívit muzea na podzim, kdy jsou v určitý den vstupy zcela zdarma. Za focení také neplatíte nic, jen na živé exponáty byste neměli používat blesk. Poté, co si koupíte lístek, vám z něj hned kontrola odtrhne kupon a vy se octnete v kruhové hale s úchvatnou výzdobou. Pravděpodobně vás však zaujme něco jiného: vycpaný samec lva ve skoku, který se nachází ve středu prostor a mohutný lvoun v pozadí. V hale je také šatna a informační koutek, kde obdržíte zdarma stručného průvodce muzeem ve vámi zvoleném jazyce (bohužel, v češtině k dispozici nebyl) a máte možnost vzít si i další materiály týkající se různých pořádaných akcí.
Fotogenické piraně
Fotogenické piraně
Platýz bedlivě sledující okolní dění
Platýz bedlivě sledující okolní dění
Nyní máte na výběr ze tří možností: pokud se postavíte zády ke vchodu, máte po pravici vstup do mineralogické sekce, po levici vstup do živých expozic a přímo před vámi je schodiště vedoucí do prvního patra k dinosaurům. Já se nejprve šla podívat do živé sekce. Cestou minete akvárium plné piraní, které jsou zvyklé na denní okukování od četných návštěvníků, takže pokud je toužíte zvěčnit, ochotně vám postojí. Ve vlastním vstupu do akvaristické části vás může na stěně zaujmout velká sbírka známek s tématikou mořského světa, především ryb. Když budete pátrat pozorně, zjistíte, že obsahuje i čtyři známky československé. Sejdete-li malé schůdky, je před vámi místnost, v jejímž centru jsou největší nádrže a zbylé menší lemují stěny. Kromě rybiček můžete obdivovat i chameleony, žáby hovící si v blátě, veliké mravence rozřezávající listy na kousky, ještěrky, hady, šípové žáby i pavouky a také různé druhy ptáků. Rybičky jsou, stejně jako piraně, většinou zvyklé na fotografování, proto můžete při troše trpělivosti pořídit opravdu pěkné snímky. A je z čeho vybírat: nožovci, tetry konžské, naprosto úchvatný čichavec líbající, tetry slepé, které navzdory absenci očí hbitě rejdí sem a tam, úhoř, který se na vás neustále *usmívá*, střikouni lapaví, sekernatky, které staví na obdiv svá bizarní tělíčka a spousta dalších. Z mořských živočichů bych zmínila hlavně platýse, kteří vás bedlivě sledují očima posunutýma na vrchní stranu těla, párek klaunů provádějící vodní akrobacii, klipky, bičovce, mořské koníky a jiné. Každopádně se i tady můžete inspirovat při zřizování svého akvária a to jak sladkovodního tropického, tak hlavně slanovodního. Jediná nevýhoda této expozice je ta, že není příliš rozsáhlá. Navíc některé nádrže nebo terária jsou v jedné části nad sebou, takže nižší úroveň máte zhruba v oblasti stehen a v klidu si prohlédnout jejich obyvatele není pro hustý strkající se dav vždy jednoduché. Tady by mohlo mé vyprávění na téma akvaristika skončit. Bylo by však škoda nezmínit i další věci, které můžete v Přírodovědeckém muzeu spatřit
Obrovský topas
Obrovský topas
V mineralogické části jsou to především kromě úchvatných nerostů i sbírka drahokamů a z nich zhotovených uměleckých předmětů. Také solný obelisk, gigantický topas a četné meteority stojí za shlédnutí.
V prvním patře lze strávit celé hodiny mezi zkamenělinami nejen dinosaurů. Můžete se podívat, jak vypadaly ryby a mlži v minulosti, porovnat se s několik metrů vysokou nohou dávného ještěra, prohlédnout si evoluci koně nebo obdivovat zkamenělá embrya plazů. Nechybí ani historie člověka, umělecké předměty a zbraně jím vytvářené, záhadný nález kosterních pozůstatků jedné rodiny, podrobnosti ohledně Ötziho, muže z ledovce, sbírka kopií evropských venuší (ano, ta z Věstonic je tam také), originál Willensdorfské venuše, ale hlavně originál sošky býčka z naší Býčí skály.
Ve druhém patře se nachází systematika dnešních živočichů, malá kavárna a také prodej suvenýrů. V těchto prostorách je k vidění opravdu kuriózní osvětlení: lampy mající na své bázi malé kulaté akvárium plné vody, osázené rostlinkami. Ty jsou shora nasvícené žárovkami, takže to působí velmi hezky a velmi dekorativně. Než vejdete do systematické části, obejděte si ji zvenku: kromě vypreparovaných Stalinových krabů se zde totiž nachází terária s živými exponáty, převážně ještěry. Některá jsou však částečně zatopená a lze v nich kromě želv a ryb zahlédnout i unikátního bahníka. Když vejdete do systematických sbírek z té správné strany, tedy od nejnižších organismů, uvítá vás příšeří. U stropu se vznáší velké třpytivé modely rozsivek a dalších mikroorganismů a pravá stěna místnosti je vyplněna okny s obrázky dalších zdobných schránek. Celkově to pak působí jako biologická katedrála.
Kostry různých druhů žraloků a chimér
Kostry různých druhů
žraloků a chimér
Následují místnosti s vyššími živočichy, z nichž některé jsem nespatřila ani na stránkách knih, například jedinečné lastury. V sekci hmyzu bych uvedla ten nejzajímavější exponát: nainstalované torzo kmene stromu, který je vydlabaný a tento otvor je překrytý plexisklem. Strom je spojený dutou průhlednou trubicí s vnějším světem a uvnitř sídlí včely. Na vlastní oči tak můžete sledovat jejich fascinující život a hemžení, ač se neubráníte trochu stísněné myšlence, co by se asi stalo, kdyby se osvobodily. V oddělení ryb vás jistě zaujmou kostry latimérie a měsíčníka svítivého a také různých druhů žraloků a chimér, z plazů hlavně různé druhy vypreparovaných želv. V sekci ptáků pak kolibříci, majestátní dravci i hadilov písař, německy Sekretär. A nakonec savci: od velryby, jejíž kostice lemují vstup, až po různé *něco-jako-srnce* s ostrými špičáky, které jim čouhají z tlamy. Když opustíte sály savců, ocitáte se opět v prostoru suvenýrů a kavárny. Pokud se znova vydáte podél terárií, můžete si všimnout ještě jednoho schodiště, vedoucího nahoru. Je sem tam lemováno vitrínou s předměty z námořních cest a dovede vás k místnosti s výstavou fotografií. Když se však před ní podíváte kousek nahoru, vyrazí vám dech obrovský žralok pověšený ze stropu.
A tady prohlídka muzea končí. Pokud to budete brát poctivě, lze zde strávit celý den a pořídit stovky fotografií. Kromě vystavených exponátů stojí za obdivování i stropy a stěny celé budovy a také odpočinkové lavice ze samorostů. Odcházet budete plní dojmů s pocitem, že Naturhistorisches Museum ve Vídni je s Národním muzeem v Praze více než srovnatelné.
A ještě pár dalších fotografií:
Zajímavá lampička
Zajimavá lampička
Trochu divoká židle
Trochu divoká židle
Dinosaurus - pankáč
Dinosaurus - pankáč
Dravci
Dravci
Zkameněliny
Zkameněliny
Čichavec
Čichavec
Hadi
Hadi
Kostra chameleona
Kostra chameleona
Latimerie
Latimerie
Ciridka dlouhonosá
Ciridka dlouhonosá
Klipka dlouhonosá
Klipka dlouhonosá
Neviditelná ropušnice
Neviditelná ropušnice
Pomec
Pomec
Mořský koník
Mořský koník
Nožovec
Nožovec
Mořský útes
Mořský útes
Mořský útes
Mořský útes
Šípové žáby
Šípové žáby
Text i fotografie: Katka Němcová © 2006

Domovská stránka muzea: http://www.nhm-wien.ac.at/d/museum.html
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Cervik  (id: 2341 ) 27.11.2006 (18:33)
Pekný fotky!!!!!!!
Karel XX  (id: 3103 ) 27.11.2006 (19:42)
Musím se přidat i já. Pěkné fotky a pěkný článek.
vasil.l  (id: 2773 ) 28.11.2006 (13:39)
proste paradni fotky krasa
arevin  (id: 2917   Sakana - Ariino akvárko  
 kategorie střední akvária, objem 64 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Mizuno uta  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Mizuno sekai - Aqualab  
 kategorie malá akvária, objem 28 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 28.11.2006 (18:16)
Děkuju vám všem :)
Pavel  (id: 288   438 - Pavlovo akvárium  
 kategorie velká akvária, objem 438 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 30.11.2006 (0:15)
koukám, že je tu odbornice na Rakousko pěkné co bude příště?
arevin  (id: 2917   Sakana - Ariino akvárko  
 kategorie střední akvária, objem 64 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Mizuno uta  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Mizuno sekai - Aqualab  
 kategorie malá akvária, objem 28 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 30.11.2006 (7:41)
No, na jare chci jet do Innsbrucku a Salzburgu, ale jestli tam maji akvaria, to nevim :)
entnerka  (neregistrovaný návštěvník) 16.12.2006 (13:33)
prosím tě,které dny jsou ty vstupu zdarma?na jejich svátek?26,10?našla jsem si to správně?
arevin  (id: 2917   Sakana - Ariino akvárko  
 kategorie střední akvária, objem 64 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Mizuno uta  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Mizuno sekai - Aqualab  
 kategorie malá akvária, objem 28 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.12.2006 (11:50)
Mělo by to tak být. Plus zdarma je každý den vstup hodinu před uzávěrkou muzea, ale to nikdy nestihneš projít celé
Cameron  (neregistrovaný návštěvník) 6.4.2008 (16:17)
To museum je opravdu velké a moc pěkné.Jsem rád že jsem tam mohl být.Díky za fotky.
Andrejka Vojkůvková  (neregistrovaný návštěvník) 25.3.2009 (17:20)
Moc jsi přeju malou rybičku do máleho akvárïum do toho kulatého tak do má a nechce ho tak mi pošlete fotky nějake děkuji
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|