Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Jak na aplikaci CO2
Aivosh
(na AKVARKO.cz vyšlo 9.9.2006, aktualizováno 27.3.2007)
Hodně lidí se ptá, jak nejlépe dostat CO2 dostat do vody. Myslím, že aplikace ať už vzduchovým kamínkem nebo lipovým dřívkem (těmito stádii jsem také prošel) není příliš účinná, jelikož spousta CO2 doplave až k hladině. Přemýšlel jsem, jak způsob aplikace CO2 do vody vyřešit. Podmínkou bylo, aby ve se dne do vody dostalo maximum vyráběného CO2 a naopak v noci, kdy rostliny bez světla nedokáží CO2 využít, se do vody žádné nedostalo. Tím by se minimalizovalo riziko, že by se rybky díky předávkování CO2 otrávily.
Schema aplikace CO2
Schéma aplikace CO2
Do regulace se mi ale nechtělo moc investovat. Tak mě napadlo, že bych mohl koupit nějaké levné čerpadlo s hodně malým výkonem. To dát k hladině a od něj vést hadičku dolů ke dnu a pak ještě po dně kolem zadní stěny do středu akvária a do této hadičky zboku navrtat otvor a napojit hadičku s přívodem CO2. Proudem vody z čerpadla se bude plyn strhávat dolů a po cestě se postupně bude rozpouštět. U dna pak bude vytékat voda obohacená o CO2. K takto sestavenému zařízení jsem dokoupil denní spínací hodiny. Tyto jsou důležité proto, že v noci není žádoucí do vody CO2 přidávat. Když tedy v noci pomocí hodin čerpadlo vypneme, bude CO2 unikat směrem nahoru z čerpadla ven. A protože je čerpadlo těsně pod hladinou, nemůže se CO2 ve vodě rozpustit. Navíc se tímto způsobem dá ovlivnit i množství rozpuštěného CO2 ve vodě přes den. Můžeme například čerpadlo zapínat jen na 30 minut z každých 60-ti a podobně. Na nákresu je myslím vše dobře vidět.
Instalace
Instalace rozvodu
Čerpadlo
Pohled na umístění čerpadla
Samozřejmě čerpadlo je i s hadicemi skryto za rostlinami a dalšími dekoracemi, takže prakticky není vůbec vidět. Navíc se dá hadice, která vede po dně zahrnout do písku. Potom je tedy vidět jen svislá hadice jdoucí v rohu ke dnu akvária a uprostřed něj pak u zadní stěny trčí nade dno vyústění hadice v délce asi 2 cm, ze které proudí voda obohacená o CO2. Hadici jsem potřeboval ohnout v pravých úhlech. Bohužel ostrého ohybu na hadici nelze dosáhnout aniž by se zmáčkla. Sháněl jsem nějaká kolínka do pravého úhlu, kterými bych přímé úseky hadice spojil. Neměli je však ani v akvaristikách a ani v instalatérských potřebách. Nakonec jsem dostal nápad. Nakoupil jsem několik injekčních stříkaček v lékárně a jak se ukázalo, 5 ml jsou přesně to, co bylo třeba. Stříkačku jsem naplnil pískem, ne úplně, ale asi milimetr a půl od kraje. Písek je důležitý pro zachování průměru a tvaru. Následně jsem nad plamenem naohýbal injekční stříkačky do pravého úhlu a poté pomocí těchto kolínek napojil jednotlivé části z hadice vyrobeného potrubí a vše uvedl do provozu.
Rozpočet jsem měl následující:
  • Čerpadlo Resun max. průtok 200 l/h seškrcené na minimum 169 Kč
  • Hadice vnitřní průměr 11 mm zelená 1 metr 26 Kč
  • Injekční stříkačky cca 2 Kč/kus
  • Spínací hodiny 110 Kč (zde by se dá ušetřit a napojit na hodiny, které spínají zářivky. Ideální je však přestat dodávat CO2 tak půl hodiny před zhasnutím světla)
  • Soustava na dávkování CO2 (v mém případě kvasnice) - tu jsem do rozpočtu nezahrnul
Celkem tedy 200 Kč bez hodin nebo 310 i s hodinami
Akvárium vám nehyzdí žádný zvon, pod kterým je CO2 nebo jiné podobné rozměrné zařízení. Navíc to všechno funguje samo, není potřeba se starat o vypínání na noc.
Text i foto: Aivosh © 2005
P.S. Jak připravit CO2 z kvasnic naleznete v Otázkách a odpovědích (FaQ)
Jak vylepšit rozpouštění CO2 - dodatek k článku
Před časem jsem zde publikoval výše uvedený návod na zařízení, které dodává do vody CO2. Po nějaké době jsem sám zjistil, že by bylo vhodné jej trochu vylepšit. Dle mého názoru je totiž rozpouštění CO2 příliš závislé na síle proudu vody, samotnému se mi občas stalo, že se nějaké CO2 nestihlo rozpustit a uteklo na výpusti na hladinu.
Schema aplikace CO2
Schéma zapojení reaktoru
Tudíž bylo jasné že potřebuji nějakou směšovací komoru. Zabrousil jsem na webshopy, ale když jsem viděl ceny komerčních výrobků pohybujících se i v řádu tisíců korun za trochu kvalitnější, tak bylo jasné, že to nějak vyrobím podomácku. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si koupil 2 injekční stříkačky o objemu 60 ml (nejsou úplně běžně dostupné). Zde jsem měl štěstí, že jedna byla tuším značky Chirana a druhá Braun a že mají malinko jiný průměr (toto je důležité při jejich zasouvání do sebe). Vytáhl jsem jejich pístky a nechal pouze těla. Následně jsem tělo jedné výrazně zkrátil. Poté jsem vystřihl kus hrubého biomolitanu dovnitř stříkačky. V místě, kde má stříkačka vyústění na jehlu, jsem odvrtal otvor pro hadici. Jelikož mám doma několik čerpadel ATMAN, použil jsem na nasazení hadice na stříkačku příslušenství těchto čerpadel, kdo nemá, tak u nás v instalatérských potřebách se běžně dají koupit šroubovací průchodky, které tento účel splní ještě lépe. Následně jsem do větší stříkačky vložil biomolitan a tou kratší uřezanou jsem ji zavíčkoval. Zařízení jsem zapojil na hadici za čerpadlo za vstup CO2 a výsledek je perfektní, veškeré CO2 se rozpouští i při nižším průtoku vody. Doporučil bych také nasávání čerpadla překrýt síťkou, aby se komora nezanášela nepořádkem. Celkové náklady byly cca 50 korun za 2 stříkačky a asi 20 korun za síťku. Na schématu vpravo je vidět kompletní princip zapojení v případě, že je zařízení nainstalováno přímo v akváriu.
Na závěr bych chtěl poděkovat Vyghumovi, na jehož webu jsem našel inspiraci.
Fotografie praktické realizace reaktoru - doplněno 27.3.2007
Konečně se podařilo fotograficky zdokumentovat instalaci zařízení pro aplikaci CO2. Veškeré zařízení je nyní umístěno v externím filtru, tedy mimo vlastní akvárium. Nově je použito čerpadlo Eheim compact 300. Průtok tohoto čerpadla je omezen škrcením odhadem na zhruba tak 200 litrů za hodinu. Snad bude z následujících obrázků vše jasnější.
Reaktor        Přívod CO2        Kopletní zapojení

Vlevo - vlastní reaktor vytvořený ze dvou injekčních stříkaček o objemu 150 ml zasunutých do sebe po nahřátí nad sporákem
Uprostřed - detailní pohled způsobu přívodu CO2 pomocí jehel z injekčních stříkaček
Vpravo - pohled na kompletní instalaci reaktoru CO2, kde je velmi dobře vidět způsob umístění jednotlivých komponent
Do hadice s proudící vodou přivádím CO2 pomocí tří injekčních jehel. Jehly používám o co nejmenším průměru, aby se do proudu vody dostávaly co nejmenší bublinky a tím došlo k co nejrychlejšímu rozpuštění CO2. Tři jehly jsou použity právě kvůli jejich malému průměru. Pokud ale používáte CO2 z kvasnic, doporučoval bych raději z bezpečnostních důvodů použít jehly o větším průměru, jelikož se mi už stalo, že se jehla ucpala.
Text: Aivosh © 2006-2007

Kontakt na autora: aivosh@seznam.cz
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 16.1.2010 (13:19)
tak snad to bude OK:)
hektic  (id: 10696 ) 16.2.2010 (20:06)
dobry den,

Zajimalo by me jak CO2 vyrobene z lahve vypneme na noc,,dekuji
Harryzn  (id: 8739 ) 16.2.2010 (21:39)
Hektic: vytáhnout kamínek, nebo čím bubláte, nad hladinu, nebo povolením víčka na petlahvi, ať uniká CO2 mimo. Záleží taky kolik CO2 přidáváte a jakou máte alkalitu(UT,KH) vody. Pokud přidáváte rozumné množství CO2, tak by se nemělo nic stát ani když tam budete CO2 pouštět i v noci. Pokud si nejste jistí, tak raději na noc přerušit.
alex XXX  (neregistrovaný návštěvník) 23.8.2010 (13:15)
Dobrý den.
CHtěl bych vyrobené CO2 v petlahvi hadičkou připojit na filtr EHIM 2010 misto hadicky,
která slouží ke vzduchování. Tuto hadičku odpojím a místo ní tam připojím hadicku
z petlahve, takže vyrobené cočko půjde do akvárka místo vzduchu. Bude to účinné a bude to fungovat?
Děkuji za odpoved. Alex.
Chuchito  (neregistrovaný návštěvník) 6.9.2010 (13:19)
Mohu se zeptat, pokud bych si chtěl vyrobit tento reaktor a používat ho při produkci CO2 pomocí kvasinek, budu muset používat nějaký přetlakový ventil na dobu, kdy reaktor nepoběží(noc)?
Swedissh  (neregistrovaný návštěvník) 2.12.2010 (20:40)
ahojte.rad by som sa spytal na jednu vec. On opisuje ze tam pouzil v tom reaktore na rozmiesavanie te biomoliton ci ako sa to vola..ale on tam ma na obrazku dva druhy..jeden je modry a nieco cierne a to neviem co to je...mozte mi to niekto vysvetlit co su tie materiali zac

dakujem
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 3.12.2010 (14:50)
swedissh:
to cerne sou plastovi jezci - je to original napln z externiho filtru tetratec, ktera mi zbyla.
RADIM33  (id: 13116 ) 12.1.2012 (19:24)
Nazdar lidi prosím Vás o radu jestli je normální že je elektromagnet na vypínání
co2 horký když je v provozu -pod napětím.
DÍK ZA RADU
Stika198  (neregistrovaný návštěvník) 7.5.2015 (20:50)
No bomba, to vypada strasne.
fata  (neregistrovaný návštěvník) 15.11.2016 (19:40)
tak takovej hnus bych si do akva nedal mozna bych to zvladnul lip udelat nohama
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|