Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Je akvaristika drahý koníček? Aneb jak na levné akvárium.
Vladimír Odvářka
(na AKVARKO.cz vyšlo 18.2.2015)
Tuto otázku si položí asi hodně rodičů, když jejich dítko zatouží po mít doma rybičky. Návštěva specializovaného obchodu jim poskytne odpověď, že ano. Pokud se vydají do nějakého supermarketu, tak možná narazí na nějaký set v akci a najednou se zdá, že to tak drahé není. Bohužel v akvaristice se Vás budou snažit přesvědčit pro koupi leckdy předražených potřeb, ne vždy vyhovujících a nutných. V setech pak často bývá nevyhovující a zbytečné téměř vše. V tomto článku bych se chtěl podělit o mé dlouholeté zkušenosti se zakládáním i údržbou akvárií tak, aby nezrujnovali rodinný rozpočet.

První věc co by měl začátečník udělat je, že si nastuduje základní věci a bude se jimi řídit. Doporučuji začít zde: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm Podle toho zjistí, jaké jsou možnosti a rozhodně se pro konkrétní typ akvária. Dále budu popisovat nejčastější společenské akvárium.

Akvárium:
Můžete risknout z druhé ruky, zvláště když je zakoupeno od renovované firmy. Levnější než z obchodu je od sklenáře, který s tím má zkušenost. Máte zde i možnost říct si přesné rozměry či další požadavky (viz. odstavce o osvětlení a o filtraci).

Podložka:
Pod malé stačí plastový rámeček, obyčejná karimatka nebo i vrstva kartonu. Pod velké kvalitní karimatka, tvrdý polystyren. Hrany kartonu a polystyrenu pak oblepíte černou páskou.

Stolek:
Buď máte doma vhodný (pevný, rovný) nebo vyrobit - sám či truhlářem.

Osvětlení:
Koupené jsou buď slabé nebo velmi drahé (s levnými neznačkovými mám dost špatné zkušenosti). Opět se dá vyrobit třeba z lamina a pak osadit paticemi nebo celými světly. A to buď jako kryt celého akvária bez krycích skel, to jsou pak nutné vodotěsné patice. Nebo jako závěsné nad akvárium nebo postavené na boky akvária s krycími skly, pak stačí patice obyčejné. Zářivky stačí obyčejné třípásmové, poznají se podle označení 830, 840 atd. Délka světel se řídí délkou akvária, ale je dobré volit standardní délky trubic. Speciální délky se špatně shání a jsou drahé.

Dno:
Nejlevnější je najít v přírodě, potoku či řece, prosít na potřebnou velikost (ideálně 2-6mm), dobře promýt, ideálně vyvařit. Další možnost je ve štěrkovně, stavebninách atd. tzv. říční písek nebo kačírek. Pozor na prodávané bílé (rozpouští se) a černé (jsou ostré) drtě!

Voda:
Ta co teče doma z kohoutku, nevyplatí se ji upravovat. Podle vlastností (dá se zjistit ve vodárenské spol.) volit ryby, rostliny, případně další obyvatele.

Filtrace:
Vnitřní nebo vnější filtr s dostatečně objemnou filtrační hmotou (3-5% z objemu akvária). Zde se vyplatí připlatit za kvalitu (Eheim, TetraTec, JBL) - kromě jistoty mívají i nižší spotřebu. Vzduchování většinou netřeba, prokysličení zajistí rozstřikovací rampa čeřící hladinu (dá se vyrobit třeba z kusu hadice). Nejlevnější a plně dostačující filtrace je čerpací hlava (přímo k tomu koupená nebo sundaná z nevhodného vnitřního filtru) a pod ní kus bioakvacitu. Velmi se mi osvědčilo zabudovat filtr přímo do rohu akvária. K tomu je třeba nechat do akvária vlepit skleněný proužek do rohu tak, aby mezi stěnu a tuto příčku pasoval požadovaný kus bioakvacitu. Za něj se dá malé čerpadlo napojené hadicí na rozstřikovací rampu. Tento filtr je nenáročný na údržbu a při závadě nehrozí vytečení vody mimo akvárium.

Nákres (v řezu) zabudování čerpadla bez nasávací trubky do kostky bioakvacitu. Čerpací hlava s nasávací trubkou by byla umístěná nahoře.


Nákres zabudovaného filtru v rohu akvária. Osvědčilo se mi čerpadlo Eheim Compact.


Topení:
Většinou netřeba, tedy pokud nemáte zimu i doma, ale ony i zářivky dost vytopí. Teploměr se hodí pro kontrolu, ale nelepte ho na přední sklo, raději se dívejte na ryby než na čísla .

Příslušenství:
Síťka, kýbl, magnetická stěrka (ale stačí i vypraná houbička na nádobí). Nejdůležitější je odkalovač. Stačí obyčejná hadice a zvon koupit nebo vyrobit třeba z nějaké petky. Nebo obyčejný za 50 až 70 korun i s ruční pumpičkou se dá koupit.

Dekorace:
Kameny i kořen z přírody (stačí ho pár týdnů máčet v sudu a očistit). Opět pozor na prodávané kameny, které se mohou rozpouštět a kořeny, které často intenzivně barví vodu.

Rostliny:
Spousta akvaristů je dá zadarmo nebo za zlomek ceny oproti obchodu. Zeptejte se známých a sledujte inzeráty na akvarijních serverech. POZOR! V obchodech, na burzách, ale i přímo v pěstírnách hojně nabízejí rostliny neschopné trvalého růstu pod vodou. Dále pak vodní, ale pěstované na suchu a pro přechod pod vodu potřebují čas a vhodné podmínky.

Ryby:
Stačí koukat na inzeráty a za chvíli máte plné akvárium zadarmo. Další možností jsou chovatelé a burzy. Před pořízením ale vždy dobře rozvažte a nastudujte, zda se do akvária opravdu hodí! Dobré je taky mít malou nádrž - karanténu, zvláště když rybky dokupujete.

Krmení:
Nechte si ho darovat k narozeninám nebo Vánocům (lepší než aby někdo dával ryby). Kupované sušené je dobré zpestřit živým (nalovit nebo si sehnat násadu) nebo mraženým. Plus jim hodit vše co najdete - mouchu, komára, mravence, různé červíky... Přikrmovat lze také zeleninou - plátkem okurky, salátem...

Chemie:
Na hnojení (až se akvárium zaběhne) PMDD. Sůl pro případnou léčbu. Nic dalšího na úpravu, přípravu, ničení atd. není třeba. Pro klid duše si můžete pořídit testy vody nebo nejčastější léčiva, problém však je, že mají omezenou trvanlivost a dřív než je nutně potřebujete vyexpirují.

To je vše, co pro dobře fungující akvárium potřebujete. Takto pořídíte kompletní akvárium třeba za čtvrtinovou cenu. Za ušetřené peníze můžete kopit nějaké vzácnější vysněné ryby nebo je nechat na provozní náklady.
Text: Vladimír Odvářka
 
Komentáře k článku:
Badger  (id: 14717   Nearby Jupiter  
 kategorie malá akvária, objem 18 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 20.2.2015 (23:12)
Nepřesné informace o rozpouštějících se kamenech a všech černých štěrcích, které jsou ostré
peterson  (id: 10810   mikro, nano, možná piko aneb 5L  
 kategorie malá akvária, objem 5 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  asi po tisícáte..;) ale snad naposled  
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 21.2.2015 (21:09)
tento článek považuji za nezdařený nebo nedotažený do zdárného konce Pokud to mají být informace pro začátečníka, tak být na jeho místě tak jsem trochu zmatený :( Třeba informace o tom že krmit můžeme prakticky kohokoliv čímkoliv. Trochu upřesnit by to chtělo. Hlavně to krmení a ty černé štěrky :)
wayn  (id: 2477   Akvárium na kolečkách  
 kategorie střední akvária, objem 75 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Akvárium 31 litrů  
 kategorie malá akvária, objem 31 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Rio Negro  
 kategorie malá akvária, objem 37 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Perleťová Sumatra  
 kategorie malá akvária, objem 32 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Razborárium  
 kategorie střední akvária, objem 72 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Tetrorárium  
 kategorie malá akvária, objem 32 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Parmičkorárium  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Oděsky  
 kategorie velká akvária, objem 260 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 22.2.2015 (12:52)
Tento článek neměl za cíl pojednat o tom jak zařídit akvárium pro jednotlivé druhy ryb nebo jak je krmit. Hned v druhém odstavci odkazuji, co by si měl každý začátečník nastudovat a tam je to dostatečně podrobně.
Tento článek chtěl jen poradit, jak levně pořídit akvárium a upozornit na nástrahy nevhodných věcí nabízených v akvaristikách. Např. ty drtě. Vím, že se prodává i černý nebo bílý písek, ale nejsou to ostré drtě a nejsou zrovna levné.
Badger  (id: 14717   Nearby Jupiter  
 kategorie malá akvária, objem 18 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 23.2.2015 (14:05)
Né každá drť je černá
Petr XXX  (neregistrovaný návštěvník) 7.3.2015 (21:19)
Jaké ryby se hodí do čtyřicetilitrového akvária
Díky začínám
rybyraky  (id: 13521 ) 22.7.2015 (11:31)
pěkný článek, také si většinu věcí vyrábím sám. do začátku se hodí do 40 litrového akvária třeba nějaké živorodky (paví očka,mečovky...) nebo ancistrusové.
doktorito  (id: 765   Doktoritova vášeň  
 kategorie velká akvária, objem 270 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 22.12.2015 (20:22)
Nemůžu si pomoct, ale pro mně je to nic neříkající článek, který nemá s názvem nic společného
želva  (neregistrovaný návštěvník) 29.12.2015 (15:31)
lidi jsou fakt debilní,článek je v pohodě a trochu normální člověk si z toho dost vezme,jen povrchní kreténi mají potřebu se rýpat v hovnech a chytat se kde jakých sraček,jak ubohé!
relk  (neregistrovaný návštěvník) 3.1.2016 (18:21)
Aano...článek je prostě náčrt na co by si měl nový zájemce dát pozor. No a ti co tu zbytečně napadají autora...mám dojem že nejsou rádi když jim někdo vidí pod prsty. Akvaristika je o hledání a studování. A nové akvárko je pro radost a pro tohle byl článek nejspíše napsán.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|