Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Levné noční LED osvětlení
J.Sved
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.5.2011)
Jelikož je dnes nastupujícím trendem LED osvětlení snad čehokoliv, rozhodl jsem se, že se pokusím také něco zplodit. Cíl byl jasný - za málo peněz hodně muziky. Taky aby to bylo nenáročný na práci a jednoduchý, protože kde nestačím s rozumem, tam začínám s kladivem.


Skoro všechen matroš,kromě silikonu - nebyl fotogenickej.


Použitý materiál:
  • Trafo jsem vyhrabal pod postelí v krabici s harampádím. Nevím, už k čemu sloužilo, ale asi jako nabíječka pro svítilnu nebo jakýsi vibrační strojek, protože má slušný parametry. U něho vlastně vše
  • začalo, poněvadž jsem musel podle napětí na výstupu vytipovat LED diody. Nevěřil jsem moc údajům na štítku a radši jsem si změřil výstupní napětí a zjistil, že dává čínských 16,7VAC bez zátěže a se zátěží se to o moc nelišilo. Diody jsem chtěl modré a ty jsou skoro všechny na cca 3,3V. Výpočet 16,7/3,3=5ks. Mohlo by jich být i méně, ale muselo by se výstupním napětí z trafa srazit odpory, což jsem nechtěl kvůli zbytečnému zahřívání odporů a tím celého světla a taky abych šetřil ten Temelín né? Prostě lepší dát nějakou tu diodu navíc, z které je užitek, než topit s odpory jen tak z búhdarma.
  • Diody a konektory jsem koupil v GM.
  • Plechovka - Dlouho jsem si lámal hlavu z čeho udělat kryt světla, až jednou v práci pozoruju Kouňu, jak pěchuje dýmku tabákem a hodlá si ničit zdraví. Plechovku jsem mu zprivatizoval, což se neobešlo bez zběsilého řevu, který jsem nedovedl pochopit, protože tam měl bez tak h…. a né tabák. Vnitřek plechovky je pěkně lesklý a tak mě napadlo, že by to mohlo sloužit jako odrazová parabola. Později jsem zjistil, že to nehraje velkou roli, protože diody mají úhel světla 32 až 40°.
  • Sanitární silikon - Měl jsem doma zbytek cca polovinu tuby, což mi v pohodě stačilo i na zapatlání všech věcí na stole včetně mne.


Parametry a cena materiálu:
  • Trafo-vstup 230VAC,výstup 12VDC/tedy stejnosměrných/,proud max. 500mA. Cena: 110 Kč
  • Diody-LED 5mm modrá; 32-40°; 2300 mcd; 3,3 V; 20 mA. Cena: 25 Kč/5ks
  • Konektor napájecí na kabel female (zásuvka) 2.1mm L=14mm. Cena: 9 Kč
  • Konektor napájecí Male (vidlice), 2.00mm. Cena: 16,10 Kč
  • Sanitární silikon bílý 315ml/použita cca polovina. Cena: 36 Kč

Cena celkem: 196,1 Kč


Pracovní postup:

Z víka od plechovky odstřihneme rantl tak, aby zbytek víčka šel vložit dovnitř. Rozměřit rovnoměrně díry a provrtat vrtákem 4,8 mm, tak aby diody držely v díře jako zvíře a neměly snahu vypadnout.
Do boku plechovky vyvrtáme díru na konektor (vidlice), osadit a lehce dotáhnout. Diody osadit do víčka a natočit tak,aby delší nožička od 1. diody šla připojit na +pól z konektoru a tu kratší ohnout směrem k delší nožičce 2. diody a tu kratší zase ohnout k delší nožičce 3. diody až zůstane volná kratší nožička od 5. Diody, na kterou připojíme – pól z konektoru. Všechny ty nožičky, které máme ohnuté k sobě, sletujeme cínem a na ty koncové naletujeme Cu vodiče tak dlouhé, aby dosáhli do konektoru, kde + pól bude ve středu a – pól na okraji konektoru.


Osazeno a zapojeno.


Dále,na kabel od zdroje naletujeme 2.konektor/zásuvka/.Tady je potřeba opět dodržet polaritu tzn. doprostřed + pól a na kraj – pól. Polaritu od trafa je samozřejmě potřeba nejdříve změřit měřícím přístrojem. V tuto chvíli doporučuji vyzkoušet funkc,i než plechovku zamatláme silikonem. Pozor na zkrat, držet od sebe. Viz obrázek.


Zkouška funkce před nanesením silikonu.


Jako ochranu před zkratem naneseme na dno plechovky několik hromádek silikonu a do nich vtlačíme (v mém případě) kousky zahradní hadice, která nám udělá distanc ode dna. Viz obrázek.


Odstavení ode dna - ochrana před zkratem.


Potom zalijeme silikonem celou plechovku cca 1 cm od vrchního okraje a zatlačíme víčko osazené diodami a přebytečný silikon uhladíme stěrkou nebo prstem. Nu a je hotovo. Časová náročnost je tak hodinka.


Hotovo.


Těch 5 diod je poměrně síla na noční osvětlení, proto bych tohle světlo doporučil spíš do větších nádrží o výšce 40 až 50cm. Lze samo sebou použít slabší trafo (nabíječka na mobil) a menší krabičku a třeba jen 2 ks diod na menší akvárium.

Tak doufám, že jsem to popsal dostatečně srozumitelně a bude to někomu k užitku. Pokud bude třeba, poradím nebo zašlu odkaz na součástky. Tak hodně zdaru.
Text a foto: J.Sved
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 1.9.2011 (14:32)
Ahoj. Zajímavé světýlko, ale i když jsem také domácí kutil a sám si vyrábím spoustu drobností hodících se do jezírka i do zahrady, zdá se mi toto řešení zbytečně složité a drahé, vzhledem k množství silikonu i ceně jednotlivých ledek. Daleko jednodušší by bylo použít vodotěsný led modul na 12v zalitý průhledným epoxidem, nebo co to je. Jsou v něm vysoce svítivé autoled a barvu světla si můžu vybrat, jakou chci. Jsou určené pro provoz pod vodou, ale fungujou i nad ní. Do ceny 20kč je možné pořídit třeba u "GM" spoustu různých provedení s průměrnou spotřebou 40mA při 12V. Na běžné trafo od šikmookých zařízení se jich dá pověsit několik, takže s přehledem osvětlím všechno, co chci. Přívodní kablíky po připájení utěsním smršťovací bužírkou a je to. Co se týká proklamované životnosti leddiod, mám na to skeptický názor. Sám je už spoustu let používám na decentní noční osvětlení našeho domu, abychom nemuseli rozsvěcet velká světla, když se v noci plížíme na toaletu. I když jsem použil zapojení několika diod v sérii s tak vypočítaným odporem, aby jednotlivými diodami protékallo jen asi 10mA, namísto povolených dvaceti, stejně občas nějaká odejde, i když by měla vydržet podstatně déle. Toto se stává i těmto profesionálně vyrobeným modulům a to i pod vodou, kde je vyloučeno přehřátí jednotlivých ledek i odporu. Tak nevím. Prostě je důležité kontrolovat, jestli náhodou některá nepřestala svítit, protože by ostatní v sérii dostávaly záhul.
j.sved  (id: 5744 ) 6.10.2011 (23:09)
cikr00: Odpovídám pozdě,ale přece. Těch 5ks tam zapojit můžeš,vyhoření se neboj,jen vše pořádně vodivě spoj. Pro klid v duši občas sáhni na ten zdroj,estli se nezahřívá tak,že na něm neudržíš ruku-to je špatně. Tak zdař bůh.
j.sved  (id: 5744 ) 6.10.2011 (23:40)
Ahoj Jarouši.Světlo jde samozřejmě udělat několika způsoby. Toto byl můj spontální nápad z věcí co byli k mání v šuplíku.Jde to samozřejmě zjednodušit o ty konektory.Ty já jsem tam dal jen kvůli tomu,že chci vyzkoušet i jiné barvy diod a s tím konektorem můžeš světla měnit dle nálady. Cena si myslím,že není špatná,když si odmyslím zdroj,kterej budeš potřebovat i na ten led pásek a konektory,který jsou tam navíc,tak to vyjde na 61kč to není zas tak moc.Jinak pásky mám pod kuchyňskou linkou na osvětlení prac.desky a jsem velice spokojenej.
Tak dobrou noc.
Benghenk  (id: 11704 ) 23.11.2011 (23:00)
Možností jak využít led diod pro noční osvětlení je mnoho, sám sem už realizoval jeden pokus v pásku a to dost šíleně červenou barvou, přesně jak si psal, použijem vše co najdem v našem harampádí. Ale můžu stoprocentně říct že tvůj nápad mě hodně inspiroval a určitě to také zkusím s kulatou krabičkou, takže děkuji za radu.
xblack XXX  (neregistrovaný návštěvník) 13.1.2012 (21:59)
TO: Jardaslatinany
jestli to s tou zivotnosti ledek neni tak ze cim vic jim skrtis proud tim vice se nici (opotrebovavaji) to se totiz skrblici co setri prepocitaji.... led neni stavena na nizsi proud nez je uveden nominalni...pokud led provozujete na nizsim proudu vyrazne tak led zkracujete zivotnost....
j.sved  (id: 5744 ) 15.1.2012 (20:17)
Benghenk:Jsem rád,že tě článek inspiroval. Z tohoto důvodu jsem ho tu pověsil ,takže mnoho zdaru.
Jakub654  (neregistrovaný návštěvník) 31.3.2012 (14:28)
Dobrý den, výpočet zapojení diod nemáte udělaný úplně dobře, musíte počítat s jistým malým kolísáním napětí zdroje které se bez předřadného odporu může výrazně projevit na proudu LED diodami. &qt; Je proto lepší dát tam rezervu pár voltů a přidat předřadný odpor, čím větší napětí na odporu - tím lepší stabilizace proudu.

Jde o to že LED mají hodně ostrou nelineární charakteristiku a malá změna napětí může mít fatální následky, když je zapojen odpor s lineární charakteristikou tak to trochu vykompenzuje a proud se při změně napětí od tolik nezmění.
Rudolfos  (id: 5575 ) 3.4.2012 (12:45)
Zdravm, bezva článek!
Před několika měsíci jsem něco podobného realizoval na svém 60L akváriu. Jedna modrá vysocesvítivá led ze zapalovače s předřadným odporem , tuším 66ohm, v sérii, to vše napojeno na nabíječku od mobilu (SE T630) , jejíž hodnoty jsou: 4,9V/450mA. Je mi jasné, že je zbytečně výkoná, ale byla po ruce. K mé spokojenosti i při nepřetržitém provozu (časový spínač už nezbyl, ale jedna 18W teple bílá zářivka to spolehlivě přebije) stále funguje a ani trochu nehřeje.
mufc  (neregistrovaný návštěvník) 14.1.2013 (1:55)
http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Moonlight...
Novák  (neregistrovaný návštěvník) 15.8.2019 (9:38)
Děkuji za zajímavý článek.

Novák http://www.top-osvetleni.cz
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|