Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
AROWANA dračí ryba z Asie
Mgr. P. Bydžovská, Dr. V. Bydžovský
(na AKVARKO.cz vyšlo 2.1.2011)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

Při návštěvě Singapuru jsme měli poprvé štěstí a setkali jsme se s drakem. A nejen tak ledajakým. Nebyla to žádná mytická bytost prohánějící se oblohou, ale byl to drak v rybí podobě. Pokud jste tipovali, že se jednalo o arowanu, pak jste hádali správně. A jaké spojení má tato ryba s drakem?

V Asii má uctívání draků dlouhou tradici v celé společnosti. Draci byli spojováni s vodními a vzdušnými živly, s dobrem a s vrcholným představitelem řádu. Čínské vládnoucí dynastie se považovaly za potomky nebeského draka a spojovaly s draky svůj vznik. Draci rovněž zajišťovali ochranu před zlými duchy nejen jejich majitelům, ale i celému domu.

Asijské arowany patří k nejdražším rybám na světě. Zvláště po ocenění na výstavách se jejich cena rapidně zvyšuje.


Druhá čínská tradice popisuje ryby jako nositele štěstí. Základem této víry je i mnohoznačnost čínských znaků, takže pod znakem vyjadřujícím rybu najdeme i význam pro bohatství či nadbytek. A podíváte-li se na asijské arowany, pak tvarem těla a velkými šupinami se velmi podobají vyobrazení asijských draků. Typickou barvou asijských draků je zlatá a červená barva. Pokud jste tedy majitelem zlaté či červené formy, pak máte štěstí stoprocentně ve své kapse. Taktéž dvojité vousky jsou rysy, které tyto ryby sdílejí s čínským drakem a podíváme-li se na velké prsní ploutve, pak ryby opravdu představují "draka v plném letu." Proto jejich označení dračí ryba - neboli DRAGON FISH. Jsou to ryby obrovských velikostí, některé kusy mohou dosahovat až 120 cm. Jsou majiteli zlatých a červených velkých šupin. Jejich ušlechtilý a elegantní pohyb z nich dělá horkého favorita akvaristů po celém světě. Tato obliba má však i své stinné stránky. Díky své popularitě se tyto arowany dostaly na pokraj svého vyhynutí. Malajským zlatým a červeným arowanám se toto podařilo již na počátku 80 let 20. století. Proto se dostaly na seznam ohrožených druhů fauny a Hory (CITES, článek 1) a jakýkoliv jejich lov je přísně trestán. Jediná možnost, jak si tyto ryby obstarat, je nákup u certifikovaných farem, které se zabývají jejich chovem. Zde zakoupíte rybu řádně zaevidovanou, opatřenou čipem a certifikátem původu.

Na asijských arowanách jsou nápadné především jejich velké šupiny.


V Singapuru je takovýchto farem více jak 27. Měli jsme možnost vidět výkvět vystavovaných arowan soutěžících ve dvou hlavních kategoriích, a to malých a velkých arowan. Tyto kategorie se pak dále dělí na podkategorie podle jejich zabarvení, a to na red (červené), golden (zlaté) a open (otevřené). Otevřené třídě vévodily albinovité formy těchto druhů. Pro českého chovatele by byly však těžko dostupné. Cena těchto draků se běžně pohybuje řádově v tisících dolarech za kus. Většinu kategorií vyhráli místní chovatelé a my jsme měli to štěstí a dostali se na farmu jednoho z těchto vítězů, na farmu Tung Hu Aquarium Trading, kam se normálně člověk nemá šanci nikdy dostat. Arowana asijská, jak zní její český název, patří do rodu Scleropages čeledi Osteoglossidae - ostnojazykovitych ryb. České názvosloví nazývá rybu také baramundi. Vzhledem k tomu, že v celém světě i mezi obchodníky je zažitý název arowana, držíme se i my této zvyklosti. Někteří rod dělí na další podrody, jiní zastávají názor, že se jedná jen o barevné varianty jediného rodu, a to Scleropages formosus. Prvními, kdo popsal tuto rybu, byli němečtí přírodovědci Salomon MOLLER a Hermann SCHLEGEL v roce 1 844. Ti pojmenovali tuto rybu jako Osteoglossum formosum, i když byla později zařazena do rodu Scleropages. Nyní se dá tato čeleď jednoduše rozdělit podle jejich místa původu na asijské, australské a jihoamerické arowany (viz tabulka).

Pohled do výstavní haly při výstavě Aquarama 2009 v Singapuru, kde arowany mají své nezastupitelné místo.


Běžný názevVědecký názevBarevná variantaZemě původu
Asijská arowana
(chráněná CITES)
Scleropages formosus
(MuliER Sc SCHLEGEL, 1844)
Gold (Over Back)
Gold (Red Tail)
Red – červená
Green - zelená
Malajsie
Indonésie
Indonésie
Vietnam, Myanmar, Thajsko, Malajsie
Australská ArowanaScleropages jardini AVILLE-KENT, 1892
Scleropages leichardti GUNTHER, 1864
Pearl – perlová
Spotted - puntíkatá - tečkovaná
Severní Austrálie, Nová Guinea
Severní Austrálie, Nová Guinea
Jihoamerická ArowanaOsteoglossum bicirrhosum SPIX Sc AGASSIZ, 1829
Osteoglossum ferreirai KANAZAWA, 1966
Silver – stříbrná
Black – černá
Brazílie, Kolumbie
Brazílie, Kolumbie


Další asijské arowany:

  • Sclerophages aureus POUYAUD, SUDARTO Sc TEUGELS, 2003 - Severní Sumatra, Indonésie
  • Sclerophager legendrei POUYAUD, SUDARTO Sc TEUGELS, 2003 - Indonésie, Západní Borneo, Semitau
  • Sclerophages macrocephalus POUYAUD, SUDARTO Sc TEUGELS, 2003 - Indonésie, Západní Borneo, Melawi


Asijské arowany se dle barevnosti dělí na 5 základních skupin a to jsou:

1. Cross Back Golden (cross back zlatá) nebo také blue Malayan (modrá malajská), Bukit Merah blue pocházejíci z Pahangu, Bukit Merah ze západní Malajsie

2. Red (červená), Super Red (super červená), Blood red (krvavě červená) a Chilli red jsou arowany známé jen z horního toku řeky Kapuas a přilehlých jezer západního Bornea a Indonésie

3. Red Tall Golden (červenoocasá zlatá) pochází ze severní Sumatry a z Pekanbaru v Indonésii

4. Green (zelená) je nejběžnější variantou pocházející z řek Malajsie, Indonésie (Kalimantan a Sumatra), Vietnamu, Kambodže, Myanmaru a Thajska.

5. Silver Asian (stříbrná arowana) se někdy uvádí jako barevná varianta zelených arowan. Vyskytuje se na odlišných částech ostrova Borneo a hovoří se zde o dvou barevných variantách:
  • "Grey Tail Silver" nebo také "Pinoh arowana"
  • "Yellow Tail Silver"


V roce 2003 byla publikována studie, která navrhovala rozdělení S. formosus do čtyř samostatných rodů. Tato nová klasifikace vycházela jak z morfologie, tak z nových genetických poznatků a poradila si s rozdělením takto:

  • Scleropages formosus — sem byly zařazeny zelené arowany. Bohužel sem byla omylem zařazena i varianta gold crossback, která nebyla zkoumána v této studii. Předpokládá se však, že je blíže příbuzná s S. aureus.
  • Scleropages macrocephalus — popisovala stříbrné arowany
  • Scleropages aureus — popsala červenoocasé zlaté arowany
  • Scleropages legendreí — pak zahrnovala super červené arowany.


Přírodní výskyt

Ryby se v přírodě vyskytují většinou v mělkých, místy rychle tekoucích černých vodách, kde mají dostatek potravy. Dospělí jedinci nepohrdnou malými rybkami, krevetkami či červy. Doba jejich rozmnožování připadá na období srpen až říjen. V tuto dobu byste mohli spatřit v noci na vodě malá světélka a rozhodně by se nejednalo o bludičky. Jsou to místní lovci, kteří za svitu baterek nelegálně loví mláďata arowan. A ani vysoké pokuty jim v tom nezabrání. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč je většina farem obehnána vysokým plotem, někdy i se strážními věžemi. Snaží se zabránit tomu, aby se nikdo nemohl k těmto vysoce ceněným rybám jen tak lehko dostat. Bohužel se to zlodějům občas povede. A jak to vlastně na takové farmě vypadá?

Sádky v subtropech

Stručně řečeno, představte si české rybníky v subtropech. To byl náš první dojem při návštěvě chovné farmy. Rybníky jsou spíše oválného vzhledu s hloubkou pohybující se od 0,5 m do 1,20 m. V rozích jsou pak prohlubně, které slouží jako třecí místo. Dno je rovné, udusaná hlína bez kamínků. Mysleli jsme, že z toho důvodu, aby se nezranil personál při odlovu ryb, ale bylo nám vysvětleno, že ne personál, ale ryby jsou zde na prvním místě. Kamínky a štěrk tu nejsou proto, aby se ryby nepoškrábaly či jinak nezranily. Voda má podobné parametry jako je to v oblastech jejich výskytu, tedy hodnota pH se pohybuje mezi 6,7 a 7,5 a teplota kolísá mezi 27 a 29 °C. Denně se část vody mění, aby byla zachována stabilní kvalita vody. Nezapomíná se tu ani na kvalitní potravu chovných jedinců, kteří jsou krmení rybími filetami, krevetkami a divokými formami gupek - pavích oček. Díky těmto proteinovým a kalorickým bombám jsou rybky schopny přibrat až 2 % své hmotnosti denně.

Rozmnožování

Pohlavně zralé jsou arowany zhruba po 4 letech, v této době dosahují délky něco mezi 45 a 65 cm. Zkušený chovatel nyní již snadno rozpozná samečka od samičky. Sameček má výrazněji zabarvené nejen tělíčko, ale i ploutve. Kromě toho má i výraznější hlavu, především dolní čelist je mohutnější a vyvinutější. Arowany jsou tlamovci, o potomstvo se zde stará jen sameček. Zde by nejedna lidská samička mohla těm rybím tiše závidět. Samotné namlouvání trvá i několik týdnů, než se vytvoří pár a průběh rozmnožování je velmi podobný tomu, který je znám všem chovatelům tlamovcovitých cichlidek. Poté, co samička naklade velké oranžově zbarvené jikry, sameček je oplodní a opatrně posbírá do tlamky. Mladé samičky nakladou zhruba 20, vzrostlé exempláře pak až 60 jiker. Vzhledem k tomu, že průměrná velikost jikry se pohybuje mezi 8 a 10 mm, má pak sameček jistě plnou tlamku práce, aby je všechny udržel tam kde má.

Vítěz soutěže z okruhu tzv. Cross Back Golden — zlatých arowan.
Nositel stříbrné medaile na soutěži.
Tento jedinec se umístil celkově na třetím místě.


Odchov

Mládě asijskách arowan krátce po rozplavání, má ještě malý žloutkový vak.
V přírodě se rybky líhnou již zhruba po jednom týdnu. Co na nich na první pohled upoutá, je jejich obrovský žloutkový váček, který jim v podstatě neumožňuje žádný pohyb - a proč taky, když se o ně stará sameček. Teprve po 7 až 8 týdnech je váček již spotřebován a rybky se začínají zajímat o své okolí. Ale i tak na ně sameček ještě stále dohlíží. Teprve poté, kdy dosáhnou 45 až 50 mm, si jich sameček přestává všímat a rybky se vydávají na svou vlastní pouť životem. Na farmě to však vypadá trochu jinak. Vzhledem k tomu, že hlavním cílem je dosáhnout co největšího počtu odchovaných jedinců, zde člověk trochu fušuje do práce matce přírodě. Samečci společně se snůškou jsou odloveni a snůška je jim pak odebrána a odchovávána uměle. Co je zde popsáno na jenom řádku, je ve skutečnosti pěkná dřina. V pravidelných intervalech jsou jednotlivé rybníky loveny. Pokud v síti uvízne samička, je vhozena zpět do vody. Samci pečující o snůšku jsou pomalejší, a proto se i snadněji loví. Po jejich vylovení je zkontrolováno, v jakém stádiu se larvy nacházejí. Pokud jsou zhruba v pátém týdnu vývoje, jsou samci odebrány. Zkušenými pohyby je ryba přidržena a opatrně tlakem na spodní čelist otevře samečkovu tlamku a larvy vysype do připravených nádob. Pak šup a sameček je zpět ve vodě. Tyto larvy, které mají již zhruba polovinu svého vývoje za sebou, jsou přemístěny do nádrží o objemu asi 200 litrů. Voda má konstantní teplotu mezi 27 a 29 °C a kromě nezbytného výkonného filtru je zde i připojen vzduchovací kamínek, protože pro další dobrý vývoj je nezbytný vysoký obsah kyslíku ve vodě. Během doby, kdy mají larvy ještě k dispozici žloutkový váček, v podstatě jen tak leží na dně akvária. Teprve postupem času se začínají více hýbat a po dovršení 8. týdne se konečně dostanou do horizontální polohy. V této době se začíná i s jejich krmením. Startovacím krmením jsou červené komáří larvy a gupky. Vzhledem k tomu, že rostou velmi rychle, je nezbytná i častá výměna vody - někdy i několikrát denně. Po dosažení velikosti 10 cm jsou přikrmovány i sladkovodními krevetkami. V této velikosti jsou pak již rozděleny do několika dalších nádrží, aby se zabránilo útokům. Tyto nádrže jsou osvětlovány celých 12 hodin denně, stejně tak jako by tornu bylo v přírodě. Ve věku 6 až 7 měsíců při velikosti 20 až 25 cm jsou umístěny zpět do venkovních nádrží a celé to začíná znovu. A jaké tipy jsme dostali pro chov arowany v akváriu?

Týden staré asijské arowany.
7 týdnů staré asijské arowany, žloutkový váček je již podstatné menší.


Nádrž

Nejdůležitější je výběr velikosti nádrže. Čím větší, tím lepší. Ideální rozměry odpovídají následujícímu vzorci: délka akvária musí být minimálně trojnásobkem délky ryby a šířka by měla být minimálně 1,2 krát velikost ryby. Pak máte ideální velikost. Důležité je i dobré zakrytí, protože arowany, pokud jsou ve stresu, velmi rády a vysoko skáčou. Pokud chcete, můžete chovat arowanu jednotlivě, pokud ji chcete chovat v hejnu, doporučuje se 6-8 jedinců. Ideální místo je mimo hlavního chodu domácnosti, aby ryby měly svůj klid a zbytečně se nestresovaly. Stres se podílí i na barevnosti těchto ryb. Zvláště u formy Cross Back Golden může mít špatný vliv na její vybarvení. Dobré je i trvalé a kvalitní osvětlení doplněné regulátorem intenzity světla. Chovatelé by se měli vyvarovat náhlého a rychlého zapínání a vypínaní světla. Ryby mohou propadnout panice a snadno se zraní.

Teplota

Teplota by se měla pohybovat mezi 26 až 30° C, nižší hodnoty mohou způsobit onemocnění arowan. Teplota by měla být co nejstabilnější, ať je to ve dne či v noci. Kolísání teploty může arowany i zabít. Ideální je použít kvalitní topítko do nádrže.

Hodnota pH

Arowany dávají přednost měkkým a kyselým vodám. Nejlepší vybarvení dosahují, pokud hodnota pH kolísá mezi 6,0 až 7,0. Pokud to jde, je dobrým doplňkem malé množství rašeliny přidané do vody. I zde je dobré sledovat hodnoty pH, její změna může mít fatální následky pro vaše ryby, nejen arowany.

Výměna vody

Doporučuje se jednou až dvakrát týdně v rozmezí 30 až 50 % dle velikosti a počtu ryb. Jasné pravidlo říká, čím více ryb, tím častěji se mění voda. Arowany jsou nesmírně citlivé na další látky obsažené ve vodě, jako např. chlor. Proto se zde doporučuje používat vodu odstátou minimálně jeden den. Není-li to možné, použijte přípravek na neutralizaci chloru. Protože ale hodnota pH v Singapuru i ostatních asijských zemích se pohybuje nad 7,0, dostali jsme doporučení používat speciální prostředky k vytvoření kvalitní černé vody. Tento extrakt pomůže chovatelům vytvořit vodu podobné té, která se vyskytuje v přírodních biotopech arowan. Další alternativou je použití listů Ketapang (mořského mandlovníku) a vytvoření si svého vlastního extraktu. K tomu potřebujete suché listy, 4 až 8 kusů, opláchněte je pod tekoucí vodou a vložte je do nádoby s vodou tak, aby byly zakryté. Během 2 až 3 dnů se voda zbarví do barvy černého čaje. Pak listy vyndejte, zahoďte a máte hotov svůj vlastní přípravek vhodný k úpravě vody. Tento extrakt pak přidávejte přímo do nádrže během výměny vody, dokud voda v nádrži nedostane lehce nahnědlou barvu. Tento přípravek a postup je používán většinou asijských farem zabývajících se chovem akvarijních ryb. Nakonec už jen zbývá představit si jednotlivé barevné formy arowan - tady jsou:

Cross back Golden - zlatá arowana

Pro tuto rybu se ujalo hned několik označení, a to Cross Back Golden, Pahang Gold, Malayan Bonytongue, Bukit Merah Blue, Taiping Golden a Malaysian Gold. V podstatě se jedná jen o různé názvy jedné a té samé ryby - zlaté arowany pocházející z různých koutů Malajsie a jejich provincií Perak, Trengganu, Bukit Merah Lake a Johor. Dospělí jedinec je znám svým zlatým zbarvením sahajícím až k hřbetu, kde se kříží se základním zbarvením arowany. Vzhledem k velké poptávce a malé nabídce patří tato forma arowan k těm nejdražším. Hlavním důvodem vysoké ceny je její nedostatečné množství, jakož i menší počet gamet na každém tření. V současné době pouze v Malajsii a v Singapuru se vyskytují farmy s chovnými formami malajských zlatých arowan. Forma Cross Back se dělí ještě na další barevné varianty, a to podle toho, jaké zabarvení mají šupiny. Jsou to tedy Blue-Based (modrý základ), Purple-Based (purpurový základ), Gold-Based (zlatý), Green-based (zelený) a Silver (stříbrný). Termíny Blue-Based a fialový-Based jsou zaměňovány některými z chovatelů, protože z určitého úhlu pohledu se šupiny zdají být zabarvené purpurově, pod jiným úhlem pak modře. Gold-Based je jednou z úchvatných barevných forem, kde se zdá, že se barvy kříží dříve než u ostatních podvariant. Zde to opravdu vypadá, jakoby byla ryba pokryta plátky 24 karátového zlata. Pohled na 60 cm dospělou arowanu majestátně plovoucí v akváriu je opravdu pastvou pro oči. Čím dál tím častěji se ale stává, že odlišení jednotlivých barevných podvariant se jeví jako mravenčí práce a to díky křížení těchto ryb přímo chovateli. I zde se již tak často nevyskytují zcela čisté barevné formy, jak tomu bylo dříve. Se zvyšující poptávkou roste i nabídka nových barevných forem, a proto se dnes můžeme setkat už i s Platinum White Golden arowana (platinově bílá zlatá), či Royal Golden Blue Arowana (královská zlatá modrá). Většina těchto krasavic pak najde svého majitele v některé z asijských zemí, nejčastěji pak v Japonsku.

Super red — červeně arowana

Toto je ta nejbáječnější červená forma arowany. Pochází ze západní provincie Kalimantan, z povodí řek Kapuas a jezera Sentarum, kde se vyskytují tyto super červené barevné varianty, jakými jsou bezesporu Chilli a Blood red. Patří mezi nejpopulárnější asijské arowany díky své nádherné barvě a také dostupnější ceně ve srovnání se zlatou arowanou. Jen málokterý milovník těchto ryb odolá vábení rudě zabarvených ploutví a tlamky u mladých rybiček. Co pak teprve po dosažení dospělosti, kdy se do nachu schová celá rybka. Tomuto lákadlu neodolalo ani množství chovatelů, přestože se cena super červených vyšplhala nad cenu zlatých arowan. Ale dnes už tomu tak není, a to díky masové produkci těchto ryb. V podstatě se tu bavíme o 4 barevných podvariantách červených arowan. Jedná se o Blood Red (krvavá), Chilli Red, Orange Red (oranžově červená) a Golden Red (zlatá červená). Tyto varianty byly spojeny a byl pro ně vytvořen nový název - super červená, někdy i červená prvního stupně. Chilli red a Blood red pocházejí původně ze západního Kalimantanu, z povodí řeky Kapuas a z jezera Sentarum, které se skládá z několika navzájem propojených menších či větších jezer. Jak již název sám vypovídá, barva jejich těla se podobá bud' chilli papričkám a je tedy výraznější nebo má barvu krve. Taktéž je zde rozdíl ve stavbě těla. Chilli red je mohutnější, má výraznější červené zabarvení šupin, červeně zabarvené oči jsou větší, zakončení ocasu připomíná diamant, zatímco Blood Red je štíhlejší a delší, šupiny nejsou tak výrazně červené a oči jsou menší a bíle zabarvené, ocas je širší. Tyto rozdíly jsou patrné již u mladých arowan. I dnes ale platí to, co již bylo výše zmíněno. Čisté typy i těchto variant se dnes jen velmi těžko hledají. Jedním z nově se vyskytujících barevných variant červených arowan je i ta s označením Purple red (purpurově červená) Purple based Red. Orange red je jednou z běžně chovaných variant. Po dosažení dospělosti ryby se ne zcela zabarví do červena, převládají oranžově zabarvené šupiny, červené zabarvení se objevuje jen na ocasní ploutvi a nedosahuje takových kvalit jako u předcházejících dvou. Typ Golden red je opět často vídávanou variantou, která však již nemá skoro nic společného s označením super červené arowany. Tělo je zabarveno zlatavě žlutou barvou, tlamka a vousky jen zřídka kdy jsou červené. Jedná se spíše o načervenalé zabarvení, někdy až narůžovělé.

Zlatá červenoocasá arowana

Je dobře známa pod označením red Taji Golden (RTG) nebo taktéž indonéská zlatá arowana. Pochází z Pekan Baru a bývá zařazována do zlatých variant Malaysian Gold a Cross Back Gold, i když u této barevné varianty nikdy nebudete mít pocit, že její tělo je pokryto zlatem. Zlaté zabarvení zde spíše najdete jen po čtvrtou maximálně pátou řadou šupin. I zde se však vyskytuje různorodé základní zabarvení šupin od modré, přes zelenou až nakonec ke zlaté. Tyto rybky patří mezi nejagresivnější asijské arowany vůbec.

Zelená arowana

Je nejvíce rozšířenou variantou vyskytující se v této části Asie. Díky tomuto rozsáhlému rozšíření se i zde mohou objevovat odchylky ve velikosti či zabarvení. Většina z těchto arowan má však šedavě zelené zabarvení s temně pruhovaným zelenošedým ocasem. Patří mezi nejlevnější arowany vůbec, výjimku tvoří jen barevná forma "Yellow Tail". Jedna jediná stojí za zmínku, a to arowana s temně purpurově zabarvenými šupinami. Zelené arowany jsou díky své nízké ceně velmi oblíbené v Thajsku a na Filipínách. Mnoho japonských studentů si kupuje na začátku svého studia tuto rybu, aby jim přinesla více štěstí. A to Vám přejeme i my.

Tyto oranžové zlaté barevné varianty mají obvykle vysokou cenu.


Orange red je jednou z běžně chovaných variant. Po dosažení dospělosti ryby se ne zcela zabarví do červena, převládají oranžově zabarvené šupiny, červené zabarvení se objevuje jen na ocasní ploutvi.


Tyto bílé barevné varianty se označují také jako S. macrocephalus.


Bílé arowany najdou většinou svého majitele pro svoji cenu nejčastěji v Japonsku.


LITERATURA:
  • Fishindex. com, 2004; CITES, 2005. Ferrari, J. C. 2003. In Reis, R. O., Kullander, S. O., Ferrari Jr.: Check List of the Freshwater Fishes of South and Central America. EPIDURCS, Porto Allegre.
  • Ismail, Mohd Zakaria, 1989 (doctoral dissertation). Systematics, Zoogeography, and Conservation of the Freshwater Fishes of Peninsular Malaysia. Colorado State University.
  • California Academy of Sciences. 2006-04-17. pp. Se-arch results for Osteoglossum formosum.
  • Dawes, John, 2001. Complete Encyclopedia of the Freshwater Aquarium. New York: Firefly Books Ltd „The Different Colour Varieties of the Asian Arowana Scleropages formosus (Osteoglossidae) are distinct species: Morphologic and genetic evidences". Cybium 27 (4): 287-305.
Text a foto: Mgr. P. Bydžovská, Dr. V. Bydžovský
 
Komentáře k článku:
Karloss  (id: 3366   ♥ Karlosovo bramborový placky ♥  
 kategorie velká akvária, objem 300 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ♥ Clearing close to field ♥  
 kategorie malá akvária, objem 48 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ♥ Badgers hole ♥  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Školka pro chamiče- ♥  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Furcifer Pardalis (Diego Suarez)♀  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Společné paludárko  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 4.1.2011 (20:42)
Zajímavé o tom číst, natož tam být.
Lucka45  (id: 11418   Pancéřníčkárium  
 kategorie střední akvária, objem 72 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 19.2.2011 (12:08)
určitě moc zajímavý článek o nejzajímavějších rybách
valsidaL  (neregistrovaný návštěvník) 28.1.2016 (7:16)
supr jestlimi ji nekdo prerostlou darujeat vola do sveta
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|