Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Lorkaria simillima
Dr. Vladko Bydžovský
(na AKVARKO.cz vyšlo 10.12.2010)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

V rybím světě je jen málo takových mírumilovných tvorů, jako tento v poslední době velice oblíbený krunýřovec dorůstající v dospělosti až 25 cm. Je to ryba, která se v Evropě prvně objevila v Německu v r. 1989 a která se hodí do různých druhových a společenských akvárií. Sám ji již delší dobu chovám ve společnosti terčovců, Corydoras sterbai a Sturisoma panamense, tedy rybek, které vyžadují spíše teplejší vodu a větší prostor.

Domovina

Loricaria simillíma obývá ve své jihoamerické domovině většinou tekoucí vody na rozsáhlém území. Rybky obývají jak pomalu tekoucí vody některých nížin, ale i rychleji tekoucí bystřiny jihoamerických hor. Naleziště této krásné rybky jsou v povodí Amazonky, Orinoka, La Plata. Rybky nacházíme na územích Venezuely, Brazílie, Peru, Ekvádoru, Paraguaye a Argentiny. Z těchto různých nalezišť pochází množství různých barevných variant, které se liší hlavně podle příměsi černé v celkovém vybarvení a v kontrastu barev. Rybka žije ve všech typech vod, v černé, kalné i čiré. Reky a potoky, ve kterých rybky žijí, mají zpravidla písečné dno s kamenitým podložím. Místy jsou i značné nakupeniny do vody spadaného listí stromů. Všeobecně se má za to, že nejnáročnější na péči jsou rybky z černých vod. Rovněž i vybarvení rybek záleží na tom, v jakém typu vody rybka žije. Rybky žijící v čirých vodách jsou většinou kontrastněji a světleji vybarvené. Z kalných (nebo chcete-li bílých) vod jsou známi i celočerní jedinci.

Asi rok starý sameček. (foto Dr.V.Bydžovský)

Pro úspěšný chov si pořídíme vždy více jedinců, na obr. je vlevo samice, uprostřed a vpravo dva samci. (foto Dr.V.Bydžovský)

Hejno lorikáril řasnovousých, dno s jemným pískem je důležité. (foto Dr.V.Bydžovský)


Chov

Středně tvrdá voda, 24-28 °C teplá, pH mezi 6-8. Akvárium vybavíme jemným pískem na dně, ale i tmavšími kouty a množstvím úkrytů, kořeny, kameny, ale také různými jeskyňkami. Vzhledem k velikosti použijeme akvárium s objemem minimálně 200 1, raději nad 3001. Zde se rybkám daří velice dobře. Obě pohlaví jsou těžko rozlišitelná. Jasno budeme mít až v době před třením, kdy samičky mají zavalitější břišní partie. Čím jsou rybky starší, tím jsou pohlavní rozdíly hůře znatelné i před třením. Při nákupu mladých rybek je to ale vůbec sázka do loterie.

Společenská nádrž pro krunýřovce, jakou můžete vidět v Bratislavě u Jožo Kutálka. Porodničky, které používají běžně živorodkáři, lze velice prakticky použít i pro malé množství mladých krunyřovců. (foto Dr.V.Bydžovský)


Potrava

Tyto lorikárie jsou typickými všežravci, kteří přijímají vločkové či tabletové krmivo, stejně jako mraženou potravu. Ze živých krmení použijeme nejraději žábronožku solnou (Artemia salina) nebo jemnější cyklop, který, podobně jako dafnie, koretry i patentky můžeme podávat ve zmražené formě. Někteří akvaristé bez problémů krmí občasné nitěnkami. S velkou radostí přijímají i špenát, hrách, listy čínského zelí nebo plátky okurek.
Mladé similimy krátce po vylíhnutí, je dobré, jak je vidět na snímku, použít malé množství desinfekce jako prevenci před zaplísněním i ektoparazity. (foto Dr.V.Bydžovský)
Řada akvaristů si sama připravuje různé směsi s větším či menším zastoupením rostlinné nebo živočišné potravy. Směs rozemelou v mixéru, zmrazí a pak ji podávají rybám. Co přesně žerou v přírodě, to se příliš neví. Příbuzný rod Lamonichthys pocházející ze Severní Argentiny, který zkoumali GEISSLER a BOLLE (1956), měl v žaludku jak zbytky rostlin, tak řas i malé množství planktonu žijícího při dně. U mladších rybek je o něco větší příměs živočišné potravy. Se sbíráním potravy na dně polykají rybky také jemná zrníčka písku. V zajetí je samozřejmě lépe krmit několikrát denně v malých dávkách vždy jinou potravou.

Voda

Obvykle se udává, že je vhodná voda středně tvrdá s dobrou a účinnou filtrací. Nemůžeme přesně akceptovat parametry vody, ve které rybky chytíme v přírodě.
Mezi nejlepší chovatele lorikárií řasnoploutvých patří v jižních Čechách Jaroslav Kučera ze Stráže nad Nežárkou. (foto Dr.V.Bydžovský)
Nacházíme je zpravidla v měkké vodě, která bývá mnohdy chladnější než voda v blízkém okolí. Pak ale najdeme místo, kde je voda teplejší. Jednou s kyselou vodou, jinde je pH neutrální až lehce alkalické.

Odchov

Patří mezi tzv. tlamovcovité lorikárie, v tomto případě se o potěr stará sameček. Když řeknu tlamovcovitý nebo tlamovcový, mnohé z vás napadnou především cichlidy, kde se o potěr stará většinou samička. Ta nosí jikry i vylíhlý potěr v hrdelním vaku do doby, než se rozplave a osamostatní. V poslední době jsou četné zmínky o tlamovcovitých bojovnicích, tento druh odchovu mladých je znám i u arowan, ale i sumečků (tanganicky Phyllonemus typus). U lorikárií nosí sameček jikry v tlamkové tašce dokud se mladé nevylíhnou. Po výtěru sedí sameček na klidném místě, je často nenápadný, příliš se nepohybuje. S třecími začátky se setkáváme již u ryb 12-13 cm velkých. Tření je jen zřídka pozorováno, protože často probíhá v noci. Sameček se postaví šikmo k řitní ploutvi samičky. Ta vypudí asi 15-20 ks jiker, které sameček oplodní a vezme do tašky své tlamky. Tento akt se opakuje několikrát. Snůška činí i podle kondice ryb a jejich stáří obvykle 30-50 jiker, později i kolem 100 ks. Jikry jsou velké, žlutavé, měří v průměru 3-4 mm. Jsou lepivé, drží se v chomáčcích. Je ale zajímavé, že písek se na ně nelepí. Při teplotě 25-26 °C se mladé líhnou asi za 10-12 dní, ještě pak 2 dny po vylíhnutí mají žloutkový váček, který ale celkem rychle mizí. To měří rybky kolem 15-16 mm. Někdy se nevylíhnou rybky v jeden den, ale některé až den následující. Mnohdy jim musíme z jiker po-moci sami, jindy to za nás udělá sameček. Lze postupovat i tak, jak to čeští akvaristé mnohdy dělávají, že jikry dáme do samostatné nádržky, kam zavedeme jemné vzduchování, přidáme trochu desinfekce a čekáme, až se mladé vylíhnou. Pak to je již jen na šikovností chovatele. Začínáme s krmením jemnějšími typy nauplií žábronožky solné, často vystačíme s MikroMinem od firmy Tetra či Micronem od firmy Sera. Dáváme pozor na zbytky potravy na dně, které nám mohou celý efekt výtěru pokazit. Je dobré použít malé okružáky nebo pravidelně zbytky potravy odsávat.

Je jen málo tak mírumilovných ryb jako jsou "similimy". (foto Dr.V.Bydžovský)
Jikry lorikárií jsou po vylíhnutí velké něco mezi 3-4 mm, vpravo jsou krátce po tření. Tmavé jikry vlevo, ve kterých se již rýsují zárodky, jsou několik hodin před líhnutím. Uprostřed a vlevo je mladý jedinec bezprostředně po vylíhnutí. (foto Dr.V.Bydžovský)


Na hejno malých similim je vždy hezký pohled. (foto Dr.V.Bydžovský)
Nad krunýřovci všeobecné mohou plavat jiné druhy ryb, které si vzájemné nikterak nekonkurují. (foto Dr.V.Bydžovský)


Ve východních Čechách, resp. v Rychnově n. Kn., je velice známým chovatelem mnoha , krunýřovců Zdeněk Havel. (foto Dr.V.Bydžovský)
Na Slovensku je špičkovým chovatelem mnoha krunýřovců a pancěřníků Igor Novák z Pezinku. (foto Dr.V.Bydžovský)

Tento oblíbený krunýřovec dorůstá v dospělosti při ideálních podmínkách až 25 cm. (foto Dr.V.Bydžovský)

Tmavěji vybarvené lorikárie řasnoploutvé pocházejí zpravidla z "bílých" vod. (foto Dr.V.Bydžovský)

Similimy jsou výhodným artiklem na různých burzách či akva trzích. Pro jejich nenáročnost na chov je rádi kupují začínající akvaristé. (foto Dr.V.Bydžovský)
Lorikárie řasnoploutvé jsou dobrými společníky i pro terčovce. (foto Dr.V.Bydžovský)
Text a foto: Dr. Vladko Bydžovský
 
Komentáře k článku:
K tomuto článku nebyl dosud napsán žádný komentář.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|