Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Akvaristická jar 2009, Bratislava
Jiří Valíček
(na AKVARKO.cz vyšlo 28.4.2009)
Po delší době se nám konečně podařilo domluvit se s brněnskými kolegy thomaZem a pytlem, a tak jsme v sobotu 25. 4. 2009 vyrazili ve třech do Bratislavy.

Cesta tam proběhla vcelku bez problémů, jen trefit u hranic správný výjezd z české dálnice, abychom nemuseli kupovat slovenskou dálniční známku, byl docela oříšek. Ale po chvilce domlouvání se to s pomocí mapy a navigace nakonec podařilo. Pak už jsme trošku bloudili jenom v Malackách, kde byla poněkud nedostatečně označená objížďka.

Vlevo pytel, vpravo já, thomaZ fotí


Po třech hodinách jsme se konečně dostali na místo a po několika objezdech kulturního domu Ružinov zaparkovali červenou Hondu. Pak už nám nic nebránilo zaplatit vstupné (1,5 Euro) a zapojit se do akvaristického mumraje.

Kulturní dům Ružinov, kde celá akce probíhala


Nejprve jsme prošli prodejní stánky, u kterých byla ještě dvě hodiny po začátku pěkná tlačenice. Nabízený sortiment živočichů byl různorodý a docela zajímavý - od rozličných krevetek, ráčků, plžů, přes různé pancéřníčky, krunýřovce, sekavce a sekavky, sewelie, labea, gary, halančíky, paví očka, koi mečovky, divoké živorodky, malé skaláry a terčovce, africké cichlidy z Malawi a Tanganjiky, až po jezírkové ryby, akvarijní žabky a čolky. Poměrně bohatý byl i výběr rostlin (hlavně u stánku Fytoselu), nejrůznější techniky (např. reverzní osmóza, filtrační hmoty), krmiv pro ryby (zejména umělých značky SAK a Sera) a pořídit se zde dala i nějaká akvaristická literatura, tedy časopisy a knihy. Pro fajnšmekry se zde prodávaly také různé tabletky a tekuté přípravky pro úpravu čisté vody na černou, nebo také obyčejné olšové šišky, pomocí nichž lze dosáhnout podobných výsledků za podstatně méně peněz.

Pak jsme pokračovali v prohlídce výstavy Perly Amazónie, na kterou jsem se já osobně velmi těšil. A členové klubu.akva.sk mě nezklamali. Ve vkusně upravených a slušně osvětlených nádržích s pěknými popiskami se proháněly úžasné amazonské rybky, které byly převážně ve velmi dobré kondici. Fotili jsme zde např. trpasličí cichlidky, neonky a mnoho různých jiných druhů teter a tetřiček, pancéřníčky, drobnoústky, úzkotlamky, terčovce, skaláry, kančíky šikmopruhé a akary modré. Prakticky u každé výstavní nádrže srdce akvaristy zajásalo nad krásnými rybkami. Nejspíš jedinou výjimkou byly hlavostojky tečkované (Chilodus punctatus), kterých mi bylo docela líto, protože dvě z nich měly poškozená žaberní víčka a ta třetí byla na jedno oko slepá.

Výstavní část

Jedno z výstavních akvárií

A ještě jedno


Ještě jsme si prohlédli výstavku fotografií AMAZONAS 2009 aneb cesta do míst, kde Amazonka okrádá Orinoko, které pořídili Raviolka, Miloš Chmelko a otec a syn Šmerdové na společné výpravě do Venezuely a Brazílie, a pak už jsme celí netrpěliví čekali na přednáškové odpoledne, které měla zahajovat právě Raviolka s prezentací z výše uvedené expedice Černé vody Jižní Ameriky na vlastní kůži a v akváriu. Tato prezentace byla velmi zajímavá a precizně připravená. Po úvodním vysvětlení co to vlastně je černá voda, kde ji hledat a jak se odlišuje od ostatních jihoamerických vod, jsme shlédli řadu příkladů obyvatel tohoto tajemného vodního prostředí, zejména cichlidek, drobnoústek a teter, z nichž mnoho bylo vyfotografováno přímo ve vodě, i když viditelnost pod hladinou ve vodě barvy černého čaje s mlékem rozhodně nebyla ideální.

Výstava fotografií


Druhá přednáška Josefa Ešpandra nazvaná Cesta do Bolívie byla podmalována jihoamerickou hudbou, což spolu s monotónním vyprávěním starého pána působilo na nás unavené akvaristy poněkud nežádoucím způsobem, a proto jsme ji nevyslechli až do konce. Třebaže zajímavá tato přednáška určitě byla, obrázků a zážitků v ní bylo příliš mnoho a jen některé z nich přímo souvisely s akvaristikou, a tak jsme se vytratili asi v polovině a vrátili se k prodejním stánkům burzy, aby měli kolegové ještě poslední možnost nakoupit si zde nabízené živočichy (např. zelené nebo pruhované krevetky z rodu Caridina).

Zpáteční cesta byla ještě zpestřena hledáním mostu přes řeku Moravu, po kterém bychom se dostali na o něco lépe udržované rakouské komunikace. Na první pokus se to sice nezdařilo, protože u Gajar jsme místo mostu pro automobily našli spíše brod pro pěší, ale aspoň jsme si zde na památku nabrali velmi jemný a dekorativní říční písek. Druhý pokus už byl úspěšnější, takže jsme po přejezdu úzkého mostu překročili kdysi přísně střeženou hranici a bez dalších obtíží se přes rovinaté Moravské pole dostali až do Břeclavi.

Přestože jsem si nakonec nic nenakoupil, s odstupem několika dnů hodnotím naši cestu na Akvajar jako velmi příjemné zpestření jarního víkendu, navíc plné zážitků a inspirace pro naši připravovanou Májovou akvaristickou burzu v Brně.

Pár fotografií z návštěvy v Bratislavě jejichž autory jsou thomaZ a pytel:

I takto se dá pojmout reklama

Prodejní část

Piraně

Sawbwa rependens

Tlamovci

Obří krevetka

Krunýřovec Panaque nigrolineatus

Úzkotlamka Leporinus affinis

Patroxova akara hnědá pózovala fotografům

Dicrossus filamentosus je v Amazonii údajně hojná cichlidka

Aphyocharax paraguayensis je velmi elegantní tetra

Hlavostojka tečkovaná - choulostivá rybka

Barkyho "štiky" Ctenolucius hujeta

Další Barkyho rybka Apistogramma hongsloi vykukuje za kořenem


Další fotografie naleznete v galerii akva klubu na stránce http://klub.akvarko.cz/fotogalerie.php?tema=...
Text: Jiří Valíček
 
Komentáře k článku:
K tomuto článku nebyl dosud napsán žádný komentář.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|