Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
03/2016 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Při pohledu na tento snímek bude zapotřebí delšího přemýšlení co asi znázorňuje. Vysvětlení je však prosté a více se dozvíte uvnitř magazínu v článku "Black Molly". Jedná se o přeměnu pohlavního orgánu samečků tohoto druhu.
Fascinující rejnoci
4
Sladkovodní rejnoci, nebo také anglicky nazývané "Stingray", jsou neobyčejní obyvatelé akvária. Při alespoň přibližné, "druhově správné" péči se nechají téměř ochočit a poznají i svého chovatele. Přesto je vždy nutné být na pozoru.
Corydoras eversi
11
V r. 1998 známí akvaristé Hans-Georg EVERS a Ian FULLER ulovili a následně do Evropy dovezli i několik jedinců dosud neznámého pancéřníčka, který se tehdy označil jako Corydoras sp. "Guarana" i podle barvy brazilské limonády a pancéřníčka. Později dostal označení jako "C 65". Nedávno byl popsán na počest objevitele jako Corydoras eversi.
Ivanacara adoketa
12
Rybku popsali švédský ichtyolog Sven O. KULLANDER a kolumbijský biolog Saúl PRADA-PEDEROS v r. 1993 na dvou jedincích, které dostali ze středního Rio Negro. Pak ji hned v r. 2006 dva známí němečtí odborníci RÖMER a HAHN převedli do nově ustanoveného rodu Ivanacara, kam ještě zařadili I. bimaculata.
Aulonacara
20
Zástupci rodu Aulonacara (REGAN, 1922) patří mezi tzv. Utaka-cichlidy, čímž se rozumí cichlidy z jezera Malawi, které v přírodě obývají volné vody a živí se hlavně planktonem.
Agaonema costatum
25
Táto rastlina je najmenším druhom rodu. Je to veľmi dekoratívna a zároveň aj jedna z najkrajších akváriových rastlín s pevnými, širšími a fľakatými listami s prekrásne bielou kresbou škvŕn na tmavo zelených listoch, odolná voči rastlinožravým rybám.
Laetacara curviceps
26
Akary tečkované známe i pod dřívějším označení Acara curviceps AHL, 1924 nebo Aequidens curviceps (AHL, 1924). Rod Laetacara obsahuje v současné době sedm druhů.
Betta macrostoma
28
Velký podíl mezi labyrintkami zaujímají druhy Betta. Většina z nich jsou tlamovci. Jenom asi 20 druhů z nich staví pro rozmnožování pěnová hnízda. Nejznámější z nich jsou siamské bojovnice ve svých nádherných chovných barvách. Oproti tomu jsou tlamovcové bojovnice barevně většinou méně atraktivní. Jen velmi málo druhů zde tvoří výjimku. Betta macrostoma, bojovnice velkotlamá, je jednou z nich.
Badis a Dario
35
ůvodně byli ostnáči rodu Badis řazeni do čeledi ostnáčovitých Nandidae. Pro některé anatomické rozdíly i odlišné chování byla ale ustanovena nová čeleď Badidae, která je ne všemi uznávána za samostatnou. Ještě v r. 2002 měla jen 5 druhů. Ze všech těchto ryb byl tehdy u nás známý snad jen Badis badis. Pak ale Dr. Swen O. KULLANDER a Dr. Ralf BRITZ převedli řadu hlavně malých a obvykle červeně zbarvených druhů do rodu Dario, takže dnes má čeleď dva rody a celkem asi 27 popsaných druhů.
Synodontis ocellifer
40
V prírode tento druh dosahuje veľkosť až 50 cm, ale v akváriu dorastá do 30, zväčša 18–26 cm.
Poecilia (Mollienesia) sphenops var. Black Black Molly
42
Přestože je přítel spíše přírodních forem, je jedna chovná forma pro autora článku Hanse ESTERBAUERA zajímavá. Ano je to Black Molly.
Výhled na příští číslo
49
č. 4/2016 – obdržíte od 12. července 2016
03/2016 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé akvaristiky.
je máj, stále ještě lásky čas. Sice jsme již v polovině tohoto zaláskovaného měsíce, ale to by nemělo znamenat, že s jeho koncem veškeré citové cítění skončí. Ba právě naopak! Mít někoho rád a tím i celé okolí je krásná věc a neměla by se vztahovat jen na měsíc květen – máj. Podíváme-li se však zblízka na toto své okolí, i když je máj, té lásky mnoho vidět není. Lidé jsou nevraživí, nastražení, jakoby se podvědomě něčeho báli, jakoby ztráceli víru v "něco". Nemyslím nyní náboženskou víru, tu tento lid odložil již dávno, ale víru v něco, co náboženství nahradilo a očividně očekávání nesplnilo. V našem akvaristickém světě se zdá být i nadále všechno v pořádku, rybky plavou, prosperují a přinášejí nám radost. Ale v tom reálném světě, ve kterém denně žijeme, pracujeme a musíme se potkávat s ostatními již tolik radosti nenalézáme. Co se stalo s námi se všemi, co se ve světovém společenství lidí změnilo k horšímu? Proč se již nerespektujeme? Proč se již nemáme rádi? Někdo nám, a nejen nám, narušil naše staleté kořeny, chce nás, ale nejen nás, přesadit do jiného prostředí, které nám, jako starému mohutnému stromu nebude vyhovovat a budeme chřadnout. To přece známe z našich akvárií. Když budeme násilím chtít přelovit rybku z krásné Amazonie do vody odpadové stoky, dlouho nepřežije. A to je podle mého názoru zřejmě důvod, proč naše okolí podvědomě cítí strach a podle toho jedná. Nemohu se ubránit tomuto náhledu a podělit se s vámi i o mé obavy. Jestliže si společně nevyřešíme tento společenský problém, nebude časem ani místo pro naši akvaristiku. V rozbitých a vybombardovaných domovech nemůže stát již žádné akvárium! Že nám se to nemůže stát? Stačí si odpovědět pohledem na různá zpravodajství se zničenými městy, vesnicemi, ulicemi, kde dříve také jistě provozovali akvaristiku. I v zemích Evropy! Ano, přátelé, mám obavy a chci se s vámi o ně podělit. Třeba společně najdeme řešení, které nás uklidní, ale hlavně přijde včas a pomůže zachránit i tu naší krásnou a uklidňující akvaristiku. Třeba znovu objevíme lásku, nebo jenom laskavost jeden k druhému a nebudeme svědky takové nenávisti, jakou jsme viděli nedávno v mém rodném městě Beroun při návštěvě prezidenta České republiky a která jakoby vytvářela podmínky pro Majdan i u nás. Záměrně jsem podtrhnul slovo prezident. Můžeme nesouhlasit s člověkem, k tomu jsou příští volby, ale musíme ctít prezidenta jako symbol naší státnosti! Sem ještě patří naše hymna a státní vlajka, potažmo i prezidentská vlajka. To jsou symboly, které nám ukáží víru v "něco", které se tvořily po staletí a za které naši předci pokládali životy. Není to směr, víra, kterou jsme ztratily? Nepomůže nám v tomto chaosu se orientovat? Popřemýšlejte dokud je ještě čas… Prosím!

Ano, je stále ještě máj a tak nás opět po dvouleté přestávce čeká návštěva celosvětového veletrhu Inter-Zoo v Norimberku. Koná se ve dnech 26. až 29. 5. 2016. Těším se, že se zde s mnohými z vás opět setkám, že podiskutujeme o nových trendech a vývoji akvaristiky a že prohodíme i mnoho přátelských slov. Takovýmito místy setkání jsou většinou výstavní expozice našich obchodníků nebo našich zástupců zahraničních firem. I když se jedná, jako vždy, o odborný veletrh a přístup sem má proto jen odborná veřejnost po předložení živnostenského listu, naši vynalézaví lidé si již cestičky vždy našli jak se s někým "svést" a tuto mega výstavu navštívit. V Asii tuto záležitost řeší tak, že alespoň jeden veletržní den je otevřen pro širokou veřejnost a v tento den je nabízen i bohatý nejen zábavný program. Snad se k tomu časem dopracují i v Norimberku.

Velmi jsem se potěšil ohlasem našich čtenářů na článek "Sex není nutný k rozmnožování!?", který jsme otiskli v minulém vydání našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ. Jistě, probírat jednotlivé teorie jako ohlas na tento článek by bylo na dlouhou debatu, ale jedno je jisté: přijímat jednu "vědecky" danou pravdu Darwinovy teorie není jednoznačné. Tato zmíněná teorie vyhovuje politickým ateistickým směrům, jako je komunizmus, nebo pohodlným vědeckým závěrům, které nepřipouštějí jinou možnost vzniku života na Zemi. Ale jako protiargument si vezměme seriozní debaty současné doby, kdy vědci vypočítávají možnosti jak vytvořit atmosféru na Marsu a jak tam zavést život. A to prosím prostředky vědy, která se vývojově řečeno nachází tak někde na konci doby bronzové. A přesto vidí možnosti. A co takhle jiná vyspělejší civilizace, třeba právě z Marsu než si tam svoji planetu zničili, k čemuž směřuje i naše planeta, a vytvořili jinou na Zemi? Teorie a domněnky, které se však zřejmě nevylučují. I o tom bychom měli přemýšlet!

Pohlédneme-li dále na další měsíc, měsíc červen, tedy ještě doba platnosti 3. vydání tohoto našeho společného magazínu zjistíme, že nejen skončí zatím ne moc slavné jaro, ale , že skončí i školní rok a tím nastane i doba prázdnin a dovolených. Jistě i někteří z vás stojí před všeobecným problémem, kam se letos vydat k moři. Ne, že by to nebylo tématem i v minulosti, ale letos je situace jiná. Z důvodů, které jsem popsal již na začátku dnešního editoriálu, mnoho bezpečných míst na této zeměkouli již nezbývá. Je na vás, jak se rozhodnete, ale věřte, že budeme všichni rádi, když se ve zdraví vrátíte domů, do té naší krásné zemičky, a já vám i v budoucnu budu moci pravidelně popřát krásné a nikým nerušené počtení našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ!
váš František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016