Atlas ryb - písmeno T

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod    A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  X  Y  
Řazeno dle latinských názvů, změnit řazení na: česky

Trichogaster lalius cobalt
- Čichavec zakrslý cobalt

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Trichogaster lalius cobalt
Foto: © Marcela Minaříková
Základní údaje: (id 172)
Jižní a východní Asie
Oblast
Indie, Bangladéš
Místo rozšíření
6 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 22 do 28 °C
Teplota vhodná pro chov
všežravá
Potrava
od 6 do 7.5
Doporučený rozsah PH
klidná, hejnová
Temperament
24.00 Kč
Průměrná cena
10
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

Je to barvná varianta klasického čichavce zakrslého, u níž je převládající barvou kobaltová. Samci jsou opět výrazně zbarvení, samice mají naopak nevýrazné stříbřité zabarvení. U samců je hřbetní ploutev špičatá u samic je pak zaoblená. Tyto rybky se doporučuje chovat v párech. Samec, tak jako ostatní čichavci, staví pěnová hnízda (jedno z největších mezi čichavci), kde pečuje nejdříve o jikry a později o plůdek. Samice do hnízda naklade stovky jiker. Pro odchov mládých čichavců je vhodné udržovat teplotu vody kolem 29°C.

Pro chov je ideální dobře zarostlé společenské akvárium, ideální je mít v něm i plovoucí rostliny. Filtrační systém by měl být poměrně výkoný, neboť tyto ryby jsou náchylné na různé infekce. Nutná je i pravidelná výměna části vody. Objem akvária nemusí být nijak veliký. Pro chov jednoho páru postačí i nádrž o objemu 20 litrů. Pokud je chcete chovat ve společenském akváriu, mělo by mít objem alespoň 50 až 60 litrů. Společnost by jim měly dělat jen drobnější mírumilovné rybky.

Čichavci zakrslí se v obchodech kromě varianty kobaltové a standardní objevují i v dalších barevných variantách, např. v červené.

Pokud Vás zajímají další informace o této rybičce, přečtěte si následující článek:

Čichavci zakrslí - Colisa lalia  (autor Monika Holland-Moritz)
Autor textu: Marcela Minaříková (alias Marcela)
Další obrázky:
Trichogaster lalius cobalt
foto: © Marcela Minaříková
Trichogaster lalius cobalt
foto: © AaronSnow
samička
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
Fysko  (id: 514   Fyskovo nově staré AQ 135L  
 kategorie střední akvária, objem 135 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Pokus o Malawi  
 kategorie střední akvária, objem 135 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Terárium pro chameleona jemenského  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 12.6.2007 20:44
Ahoj.Odkazový článek je velice poučný a dobře zpracovany.Ten kdo si ho přečte tak rovnou může chovat tuto nenáročnou rybu.Mám taky párek asi půl roku a zatím bez problémů.Mohu doporučit.
dj kotel  (id: 8182 ) 29.10.2008 13:25
nedavno jsem koupil krasny parek a je nadhernou ozdobou.navic nenarocna ryba.vřele doporucuji
lMATRIXl  (id: 7770 ) 29.12.2008 13:23
No já je mám s velkýma skalárama a s dalšími rybami a vpohodě se snášejí, no občas když se skaláry třou tak odženou zakrslíka ale jinak sou vpohodě. Je to překrásná rybka, bohužel její potěr je hodně malý a proto je na odchov poněkud složitější. Je na rybkách hodně blbé že se dožívají jenom cca 2roky. Velká hezká samice při tření vypustí 100 - 150 (může i 200) jiker. A množí se velice lehce, jen to chce mít většího nebo zkušenějšího samce který postaví pěnové hnízdo, já jsem natrhal kabombu nebo natrhejte nějaké rostlinky hodte je na hladinu a on si je dá k sobě, často se stává že samec při sebe větší snaze nevyprodukuje ani jednu bublinku, proto musíte hodit do nádže kousky rostlinek, já dávám i javský mech. A pak třeba mít samici, která je zaplněná jíkrama. Poznáte to podle jejího břicha, musí být zakulacené. Potom už jen nádrž 10 - 20l kam tyto ryby přehodíte, já dávám půlku chlorované vody a půlku vody ze společenského akvaria. vložím topítko, dám vodu o 2 stupně telpejší než je ve společenském akvariu, po čase třeba ještě zvýším teplotu o jeden stupeň (max. 28-29 stupňů) víc bych nedával pak do nádrže dejte nějaký kámen nebo květináček za co se samice může schovat, popř. nějaké rostlinky, pak tam hoďte plovoučky není to nutné. Ale naškubané rostlinky jsou nutné, protože tak jeden samec ze sta postaví hnízdo bez rostlinek, a to je všechno. do pár dnů by se měli vytřít, mě se vytřeli na druhý den. Neodlovujte samici hned, samice nevypustí totiž všechny jikry najednou. Já jsem samici dal z nádrže pryč až když byla úplně placatá, zhruba hodinu po tom, když už jsem viděl že se netřou. Samce můžete vylovit až další den třeba vpoledne, já jsem ho vylovil taky hned. Do 24hodin se vám vylíhnou rybičky, a pak už je to složitější je vykrmit. V létě nalívejte vodu z přírody, jsou tam různí vířníci, a nálevníci, i když někteří nejsou dobří, pak krmte prachovým krmivem, vajcem až sou větší tak žábronoškama. a mírně vzduchujte.
111muf  (id: 13444 ) 14.5.2012 11:38
Moc efektní rybka, mám páreček. Bohužel se mi nesnesli s čichavci zlatými, které jsem díky tomu musela dát pryč. Samec zlatého byl z kobalťáka tak vystresovaný, že byl stále schovaný za filtrací a ani nevylézal na krmení. Teď mám v akva pouze jeden pár čichavců kobaltových a jsem spokojená. Prakticky stále ho mám na očích a se samičkou se stále doprovází. Rozhodně to není nudná ryba, jak někdo tvrdí.
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod    A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  X  Y